Олдендорф (Штаде)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олдендорф
Селската црква во Олдендорф
Селската црква во Олдендорф
Грб на Олдендорф
Олдендорф (Штаде) is located in Германија
Олдендорф (Штаде)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Олдендорф-Химелпфортен
Градоначалник Јохан Шлихтман (WG)
Основни податоци
Површина 23,88 км2
Надм. височина 12 м
Население 3.017 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21726
Повик. бр. 04144
Портал samtgemeinde-oldendorf.de
Местоположба на Олдендорф во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°35′31″N 9°14′59″E / 53.59194° СГШ; 9.24972° ИГД / 53.59194; 9.24972Координати: 53°35′31″N 9°14′59″E / 53.59194° СГШ; 9.24972° ИГД / 53.59194; 9.24972

Олдендорф (германски: Oldendorf; долногермански: Olendörp) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставувала административно седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Олдендорф припаѓаат следниве места:

  • Олдендорф
  • Какен
  • Тимерладе
  • Зунде
  • Вајсенмор
  • Населба Олдендорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]