Дрохтерсен

Координати: 53°42′0″N 9°23′0″E / 53.70000° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.70000; 9.38333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрохтерсен
Локалниот музеј во Асел
Локалниот музеј во Асел
Локалниот музеј во Асел
Грб на Дрохтерсен
Дрохтерсен во рамките на Германија
Дрохтерсен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Месни единици 2
Градоначалник Мике Екхоф (независен)
Основни податоци
Површина 126,74 км2
Надм. височина 2 м
Население 11.039 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21706
Повик. бр. 04143, 04148, 04775
Портал www.drochtersen.de
Местоположба на Дрохтерсен во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°42′0″N 9°23′0″E / 53.70000° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.70000; 9.38333

Дрохтерсен (германски: Drochtersen; долногермански: Drochters) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа 45 километри северозападно од градот Хамбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со островот Краутзанд. На југ се граничи со градот Штаде. На југозапад се граничи со општинската заедница Олдендорф-Химелпфортен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Дрохтерсен се состои од следниве места:

  • Асел (каде влегуваат Рич и Барнкруг
  • Краутзанд (остров)
  • Хил
  • Дорнбуш
  • Дрохтерсен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]