Блидерсдорф

Координати: 53°28′58″N 9°34′16″E / 53.48278° СГШ; 9.57111° ИГД / 53.48278; 9.57111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блидерсдорф
Селската црква „Св. Катарина“ во Блидерсдорф
Селската црква „Св. Катарина“ во Блидерсдорф
Селската црква „Св. Катарина“ во Блидерсдорф
Грб на Блидерсдорф
Блидерсдорф во рамките на Германија
Блидерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Хорнебург
Месни единици 3
Градоначалник Тобијас Терне (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,41 км2
Надм. височина 23 м
Население 1.811 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21640
Повик. бр. 04163
Портал www.horneburg.de
Местоположба на Блидерсдорф во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°28′58″N 9°34′16″E / 53.48278° СГШ; 9.57111° ИГД / 53.48278; 9.57111

Блидерсдорф (германски: Bliedersdorf; долногермански: Bliersdörp) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Блидерсдорф се наоѓа на потокот Ауе, притока на реката Лие.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Блидерсдорф е составена од следниве места:

  • Блидерсдорф (главното место)
  • Постмор
  • Рутенбек

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]