Бекдорф (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бекдорф (Долна Саксонија)
Градба во Бекдорф
Градба во Бекдорф
Градба во Бекдорф
Бекдорф (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Бекдорф (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Апензен
Месни единици 3
Градоначалник Томаш Јан Голд (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,9 км2
Надм. височина 40 м
Население 2.690 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21643
Повик. бр. 04167
Портал www.beckdorf.de
Местоположба на Бекдорф (Долна Саксонија) во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°24′47″N 9°36′38″E / 53.41306° СГШ; 9.61056° ИГД / 53.41306; 9.61056Координати: 53°24′47″N 9°36′38″E / 53.41306° СГШ; 9.61056° ИГД / 53.41306; 9.61056

Бекдорф (германски: Beckdorf; долногермански: Beekdörp) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бекдорф се наоѓа на потокот Голдбах, притока на реката Есте, околу 8 километри јужно од областа Алтес Ланд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место, во општината влегуваат уште две други места: Голдбек и Ниндорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]