Нотенсдорф

Координати: 53°29′0″N 9°36′0″E / 53.48333° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.48333; 9.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нотенсдорф
Поглед на Нотенсдорф
Поглед на Нотенсдорф
Поглед на Нотенсдорф
Грб на Нотенсдорф
Нотенсдорф во рамките на Германија
Нотенсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Хорнебург
Градоначалник Дирк Хајнс (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,14 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.607 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 225 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21640
Повик. бр. 04163
Портал www.horneburg.de
Местоположба на Нотенсдорф во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°29′0″N 9°36′0″E / 53.48333° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.48333; 9.60000

Нотенсдорф (германски: Nottensdorf; долногермански: Nottensdörp) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нотенсдорф се наоѓа на автопатот Б73.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Шрагенберг и Хабекстал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]