Штајнкирхен (Алтес Ланд)

Координати: 53°32′59″N 9°35′59″E / 53.54972° СГШ; 9.59972° ИГД / 53.54972; 9.59972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнкирхен (Алтес Ланд)
Воздушен поглед на Штајнкирхен
Воздушен поглед на Штајнкирхен
Воздушен поглед на Штајнкирхен
Грб на Штајнкирхен (Алтес Ланд)
Штајнкирхен (Алтес Ланд) во рамките на Германија
Штајнкирхен (Алтес Ланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Лие
Градоначалник Соња Цинке
Основни податоци
Површина 9,55 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.792 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 188 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21720
Повик. бр. 04142
Портал luehe.de
Местоположба на Штајнкирхен (Алтес Ланд) во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°32′59″N 9°35′59″E / 53.54972° СГШ; 9.59972° ИГД / 53.54972; 9.59972

Штајнкирхен (германски: Steinkirchen; долногермански: Steenkark) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Лие.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во областа Алтес Ланд, една од најголемите области со овошни дрвја во Европа, непосредно сместена на реките Лие и Елба помеѓу градовите Штаде и Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]