Прејди на содржината

Гудерхандфиртел

Координати: 53°33′0″N 9°37′0″E / 53.55000° СГШ; 9.61667° ИГД / 53.55000; 9.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гудерхандфиртел
Воздушен поглед на Гудерхандфиртел
Воздушен поглед на Гудерхандфиртел
Воздушен поглед на Гудерхандфиртел
Грб на Гудерхандфиртел
Гудерхандфиртел во рамките на Германија
Гудерхандфиртел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Лие
Градоначалник Марко Хартлајф (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,93 км2
Надм. височина 0−2 м
Население 1.066 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21720
Повик. бр. 04142, 04163
Портал www.luehe-online.de
Местоположба на Гудерхандфиртел во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°33′0″N 9°37′0″E / 53.55000° СГШ; 9.61667° ИГД / 53.55000; 9.61667

Гудерхандфиртел (германски: Guderhandviertel; долногермански: Goderhandveerdel) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа западно од Хамбург во областа Алтес Ланд, една од најголемите области со овошни дрвја во Европа. Реката Лие поминува на источната граница со соседните општини Нојенкирхен и Мителнкирхен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]