Врештет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Врештетгермански: Wrestedt) — поранешна општинска заедница во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во истоименото село. На 1 ноември 2011 година, селата вклучени во оваа општинска заедница биле споени во општината Врештет. Исто така, таа била споена со општинската заедница Бодентајх и ја создале новата општинска заедница Ауе.

Општинската заедница Врештет се состоела од следниве општини:

  1. Штадензен
  2. Вирен
  3. Врештет