Фогтсдалум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на областа во округот Волфенбител

Фогтсдалум (германски: Voigtsdahlum)) — слободна област во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Областа има површина од 5,77 км2[1] распоредена на три дела во општината Далум.

Се граничи со општината Шепенштет и слободната област Барнсторф-Варле (на запад) во истиот округ, како и со слободната област Брунслеберфелд и со општината Ребке (на север) како и со слободната област Шенинген (на исток) во округот Хелмштет.

Слободната област е ненаселена. Од статистички причини се води под бројот 03 1 58 503.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]