Ребке

Координати: 52°12′0″N 10°53′0″E / 52.20000° СГШ; 10.88333° ИГД / 52.20000; 10.88333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ребке
Лутеранската црква во Ребке
Лутеранската црква во Ребке
Лутеранската црква во Ребке
Грб на Ребке
Ребке во рамките на Германија
Ребке
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Норд-Елм
Градоначалник Рајнер Ангерштајн
Основни податоци
Површина 11,35 км2
Надм. височина 134 м
Население 724 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38375
Повик. бр. 05355
Портал www.raebke.de
Местоположба на Ребке во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°12′0″N 10°53′0″E / 52.20000° СГШ; 10.88333° ИГД / 52.20000; 10.88333

Ребке (германски: Räbke) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа северно од ридскиот масив Елм на реката Шунтер.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било првпат споменато како „Ридепе“ (Ridepe) во декрет од 1205 година. Од XVI век било познато по своите фабрики за хартија, кои биле користени од Хелмштетскиот универзитет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]