Грос Твилпштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Твилпштет
Грб на Грос Твилпштет
Грос Твилпштет is located in Германија
Грос Твилпштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Фелпке
Месни единици 7
Градоначалник Хајке Тојбер (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,43 км2
Надм. височина 103 м
Население 2.670 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38464
Повик. бр. 05364
Портал www.velpke.de
Местоположба на Грос Твилпштет во рамките на округот Хелмштет
Карта
Координати 52°22′0″N 10°55′0″E / 52.36667° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.36667; 10.91667Координати: 52°22′0″N 10°55′0″E / 52.36667° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.36667; 10.91667

Грос Твилпштет (германски: Groß Twülpstedt) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Грос Твилпштет се наоѓа помеѓу природните паркови Елм-Лапвалд на југ и Дремлинг на север.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве единици:

  • Грос Твилпштет
  • Клајн Твилпштет
  • Папенроде
  • Ример
  • Грос Зисбек
  • Клајн Зисбек
  • Фолкмарсдорф

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]