Варберг (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Варберг (Германија)
Замокот Варберг
Замокот Варберг
Замокот Варберг
Грб на Варберг (Германија)
Варберг (Германија) во рамките на Германија
Варберг (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Норд-Елм
Градоначалник Клаус Дитер Блом
Основни податоци
Површина 8,01 км2
Надм. височина 132 м
Население 828 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38378
Повик. бр. 05355
Портал www.warberg.de
Местоположба на Варберг (Германија) во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°11′0″N 10°56′0″E / 52.18333° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.18333; 10.93333Координати: 52°11′0″N 10°56′0″E / 52.18333° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.18333; 10.93333

Варберг (германски: Warberg) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во природниот парк Елм-Лапвалд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]