Бардорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бардорф
Грб на Бардорф
Бардорф is located in Германија
Бардорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Фелпке
Месни единици 4
Градоначалник Хајнц-Удо Литке (СДП)
Основни податоци
Површина 40,59 км2
Надм. височина 77 м
Население 1.823 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38459
Повик. бр. 05364
Портал www.bahrdorf.de
Местоположба на Бардорф во рамките на округот Хелмштет
Карта
Координати 52°23′14″N 11°00′15″E / 52.38722° СГШ; 11.00417° ИГД / 52.38722; 11.00417Координати: 52°23′14″N 11°00′15″E / 52.38722° СГШ; 11.00417° ИГД / 52.38722; 11.00417

Бардорф (германски: Bahrdorf) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Бардорф се наоѓа помеѓу природните паркови Елм-Лапвалд и Дремлинг.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве единици:

  • Бардорф (со Бланкен)
  • Макендорф (со Клинкерверк (Цигелај))
  • Рикенсдорф
  • Залсдорф (со Алтена)

Како посебна месност со куќи се води и Булерби (еден километар од Рикенсдорф).

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]