Прејди на содржината

Бајерштет

Координати: 52°05′0″N 10°52′0″E / 52.08333° СГШ; 10.86667° ИГД / 52.08333; 10.86667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајерштет
Воздушен поглед на Бајерштет
Воздушен поглед на Бајерштет
Воздушен поглед на Бајерштет
Грб на Бајерштет
Бајерштет во рамките на Германија
Бајерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Хезеберг
Градоначалник Михаел Бурда (независен)
Основни податоци
Површина 9,59 км2
Надм. височина 133 м
Население 348 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38382
Повик. бр. 05354
Портал www.samtgemeinde-heeseberg.de
Местоположба на Бајерштет во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°05′0″N 10°52′0″E / 52.08333° СГШ; 10.86667° ИГД / 52.08333; 10.86667

Бајерштет (германски: Beierstedt) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Бајерштет се наоѓа јужно од природниот парк Елм-Лапвалд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]