Дандорф

Координати: 52°25′47″N 10°55′0″E / 52.42972° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.42972; 10.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дандорф
Лутеранската црква во Дандорф
Лутеранската црква во Дандорф
Лутеранската црква во Дандорф
Грб на Дандорф
Дандорф во рамките на Германија
Дандорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Фелпке
Градоначалник Дитхелм Милер (независен)
Основни податоци
Површина 14,04 км2
Надм. височина 58 м
Население 2.469 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 176 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38461
Повик. бр. 05364
Портал www.danndorf.de
Местоположба на Дандорф во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°25′47″N 10°55′0″E / 52.42972° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.42972; 10.91667

Дандорф (германски: Danndorf) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Дандорф се наоѓа на јужниот брег на долината Алер-Урштромтал, во близина на Средногерманскиот Канал. Општината се наоѓа на работ на природниот парк Дремлинг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Дандорф се граничи со следниве општини (од север надесно): Риен, Графхорст, Фелпке и Волфсбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]