Ренау (Германија)

Координати: 52°18′0″N 10°55′0″E / 52.30000° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.30000; 10.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ренау (Германија)
Споменик во Ренау
Споменик во Ренау
Споменик во Ренау
Грб на Ренау (Германија)
Ренау (Германија) во рамките на Германија
Ренау (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Граслебен
Месни единици 3
Градоначалник Јерг Минклај (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,6 км2
Надм. височина 114 м
Население 694 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38368
Повик. бр. 05356 / 05365
Портал www.grasleben.de
Местоположба на Ренау (Германија) во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°18′0″N 10°55′0″E / 52.30000° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.30000; 10.91667

Ренау (германски: Rennau) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ренау се наоѓа северозападно од Хелмштет во природниот парк Елм-Лапвалд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на следниве единици:

  • Амсторф
  • Ренау
  • Роторф на Клај

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]