Јерксхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јерксхајм
Општинското собрание на Јерксхајм
Општинското собрание на Јерксхајм
Грб на Јерксхајм
Јерксхајм is located in Германија
Јерксхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Хезеберг
Месни единици 2
Градоначалник Joachim Thormann
Основни податоци
Површина 17,44 км2
Надм. височина 103 м
Население 1.119 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38381
Повик. бр. 05354
Портал www.samtgemeinde-heeseberg.de
Местоположба на Јерксхајм во рамките на округот Хелмштет
Карта
Координати 52°05′2″N 10°54′0″E / 52.08389° СГШ; 10.90000° ИГД / 52.08389; 10.90000Координати: 52°05′2″N 10°54′0″E / 52.08389° СГШ; 10.90000° ИГД / 52.08389; 10.90000

Јерксхајм (германски: Jerxheim) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Хезеберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Јерксхајм се наоѓа јужно од природниот парк Елм-Лапвалд и северно од Хуј.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Зелинген, Бајерштет, Гефенслебен и Хуи (Саксонија-Анхалт).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве единици:

  • Јерксхајм-Орт
  • Јерксхајм-Банхоф
  • Јерксхајм-Зидлунг ам Хезеберг

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]