Прејди на содржината

Гефенслебен

Координати: 52°04′0″N 10°50′0″E / 52.06667° СГШ; 10.83333° ИГД / 52.06667; 10.83333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гефенслебен
Поглед на Ватенштет од југоисток
Поглед на Ватенштет од југоисток
Поглед на Ватенштет од југоисток
Грб на Гефенслебен
Гефенслебен во рамките на Германија
Гефенслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Хезеберг
Месни единици 2
Градоначалник Hans-Georg Fenski
Основни податоци
Површина 15,14 км2
Надм. височина 88 м
Население 623 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38384
Повик. бр. 05354
Портал www.samtgemeinde-heeseberg.de
Местоположба на Гефенслебен во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°04′0″N 10°50′0″E / 52.06667° СГШ; 10.83333° ИГД / 52.06667; 10.83333

Гефенслебен (германски: Gevensleben) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Гефенслебен се наоѓа јужно од природниот парк Елм-Лапвалд.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината Гефенслебен се состои од следниве места:

  • Гефенслебен
  • Ватенштет
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]