Зелинген

Координати: 52°05′0″N 10°56′0″E / 52.08333° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.08333; 10.93333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелинген
Поглед на Добелн, а во позадина се наоѓа Шенинген
Поглед на Добелн, а во позадина се наоѓа Шенинген
Поглед на Добелн, а во позадина се наоѓа Шенинген
Грб на Зелинген
Зелинген во рамките на Германија
Зелинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Хезеберг
Градоначалник Хајнц Босе
Основни податоци
Површина 39,41 км2
Надм. височина 104 м
Население 1.615 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38387
Повик. бр. 05354
Портал www.samtgemeinde-heeseberg.de
Местоположба на Зелинген во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°05′0″N 10°56′0″E / 52.08333° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.08333; 10.93333

Зелинген (германски: Söllingen) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Зелинген се наоѓа јужно од природниот парк Елм-Лапвалд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]