Ингелебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ингелебен
Место во Зелинген
Црква во Ингелебен
Црква во Ингелебен
Грб на Ингелебен
Ингелебен is located in Германија
Ингелебен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општина Зелинген
Основни податоци
Површина 9,08 км2
Надм. височина 115 м
Население 373  (31 декември 2015)
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38385
Повик. бр. 05354
Портал www.samtgemeinde
heeseberg.de
Координати 52°06′27″N 10°52′28″E / 52.10750° СГШ; 10.87444° ИГД / 52.10750; 10.87444Координати: 52°06′27″N 10°52′28″E / 52.10750° СГШ; 10.87444° ИГД / 52.10750; 10.87444

Ингелебен (германски: Ingeleben) — село и поранешна општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Зелинген.