Твифлинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Твифлинген
Место во Зелинген
Влезот во Твифлинген
Влезот во Твифлинген
Твифлинген is located in Германија
Твифлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општина Зелинген
Основни податоци
Површина 18,78 км2
Надм. височина 105 м
Население 702  (31 декември 2015)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38388
Повик. бр. 05352
Портал www.samtgemeinde-heeseberg.de
Координати 52°07′0″N 10°56′0″E / 52.11667° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.11667; 10.93333Координати: 52°07′0″N 10°56′0″E / 52.11667° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.11667; 10.93333

Твифлинген (германски: Twieflingen) — село и поранешна општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Зелинген.