Мариентал (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мариентал
Мариентал во рамките на Германија
Мариентал
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Граслебен
Месни единици 2
Градоначалник Фред Ворх (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,53 км2
Надм. височина 137 м
Население 905 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 139 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38368
Повик. бр. 05356
Портал www.samtgemeinde-grasleben.de
Местоположба на Мариентал во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°17′0″N 10°59′0″E / 52.28333° СГШ; 10.98333° ИГД / 52.28333; 10.98333Координати: 52°17′0″N 10°59′0″E / 52.28333° СГШ; 10.98333° ИГД / 52.28333; 10.98333

Мариентал (германски: Mariental) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Мариентал се наоѓа околу 7 километри северно од градот Хелмштет во природниот парк Елм-Лапвалд. Општината се наоѓа на покраинската граница со Саксонија-Анхалт.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на следниве единици:

  • Мариентал-Дорф
  • Мариентал-Хорст

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]