Граслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Граслебен
Грб на Граслебен
Граслебен is located in Германија
Граслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Граслебен
Градоначалник Вероника Кох (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,27 км2
Надм. височина 99 м
Население 2.435 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 216 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38368
Повик. бр. 05357
Портал www.samtgemeinde-grasleben.de
Местоположба на Граслебен во рамките на округот Хелмштет
Карта
Координати 52°19′0″N 11°01′0″E / 52.31667° СГШ; 11.01667° ИГД / 52.31667; 11.01667Координати: 52°19′0″N 11°01′0″E / 52.31667° СГШ; 11.01667° ИГД / 52.31667; 11.01667

Граслебен (германски: Grasleben) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 10 километри северно од градот Хелмштет и 20 километри југоисточно од градот Волфсбург.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Внатрегерманската граница кај Граслебен (јули 1989 г.)

Општината Граслебен се наоѓа 13 километри северно од градот Хелмштет во природниот парк Елм-Лапвалд. Источната општинска граница со градот Ебисфелде-Веферлинген е истовремено и окружна граница со округот Берде и покраинска граница со сојузната покраина Саксонија-Анхалт. До повторното обединување на Германија во 1990 година била и дел од внатрегерманската граница.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на следниве единици:

  • Граслебен
  • Хајдвинкел

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]