Зиплинген (Долна Саксонија)

Координати: 52°13′57″N 10°54′53″E / 52.23250° СГШ; 10.91472° ИГД / 52.23250; 10.91472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зиплинген (Долна Саксонија)
Католичката црква во Зиплинген
Католичката црква во Зиплинген
Католичката црква во Зиплинген
Грб на Зиплинген (Долна Саксонија)
Зиплинген (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Зиплинген (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Норд-Елм
Градоначалник Харалд Шулце
Основни податоци
Површина 10,35 км2
Надм. височина 108 м
Население 1.790 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 173 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38373
Повик. бр. 05355
Портал www.suepplingen.de
Местоположба на Зиплинген (Долна Саксонија) во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°13′57″N 10°54′53″E / 52.23250° СГШ; 10.91472° ИГД / 52.23250; 10.91472

Зиплинген (германски: Süpplingen) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Норд-Елм.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на реката Шунтер, околу 6 километри западно од окружниот град Хелмштет на сојузниот автопат Б1.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]