Фелпке (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелпке (Долна Саксонија)
Скулптура „Кула од книги“
Скулптура „Кула од книги“
Грб на Фелпке (Долна Саксонија)
Фелпке (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Фелпке (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Фелпке
Месни единици 3
Градоначалник Марк Кројцберг
Основни податоци
Површина 19,70 км2
Надм. височина 77 м
Население 4.879 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 248 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38458
Повик. бр. 05364
Портал www.velpke.de
Местоположба на Фелпке (Долна Саксонија) во рамките на округот Хелмштет
Карта
Координати 52°24′0″N 10°56′0″E / 52.40000° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.40000; 10.93333Координати: 52°24′0″N 10°56′0″E / 52.40000° СГШ; 10.93333° ИГД / 52.40000; 10.93333

Фелпке (германски: Velpke) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 20 километри северно од градот Хелмштет и 10 километри источно од градот Волфсбург.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фелпке се наоѓа помеѓу природните паркови Елм-Лапвалд и Дремлинг и околу десет километри источно од градот Волфсбург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве единици:

  • Фелпке
  • Мајнкот
  • Варштет (со Биштет)

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]