Фрелштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрелштет
Лутеранската црква во Фрелштет
Лутеранската црква во Фрелштет
Лутеранската црква во Фрелштет
Грб на Фрелштет
Фрелштет во рамките на Германија
Фрелштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Норд-Елм
Градоначалник Михаел Бутлер (независен)
Основни податоци
Површина 6,13 км2
Надм. височина 122 м
Население 793 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38373
Повик. бр. 05355
Портал www.samtgemeinde-nord-elm.de
Местоположба на Фрелштет во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°13′0″N 10°55′0″E / 52.21667° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.21667; 10.91667Координати: 52°13′0″N 10°55′0″E / 52.21667° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.21667; 10.91667

Фрелштет (германски: Frellstedt) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Фрелштет се наоѓа во природниот парк Елм-Лапвалд на реката Шунтер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]