Волсдорф (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волсдорф (Долна Саксонија)
Лутеранската црква во Волсдорф
Лутеранската црква во Волсдорф
Грб на Волсдорф (Долна Саксонија)
Волсдорф (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Волсдорф (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Норд-Елм
Градоначалник Забине Зигмунд
Основни податоци
Површина 13,17 км2
Надм. височина 133 м
Население 916 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38379
Повик. бр. 05355
Портал www.samtgemeinde-nord-elm.de
Местоположба на Волсдорф (Долна Саксонија) во рамките на округот Хелмштет
Карта
Координати 52°12′0″N 10°57′0″E / 52.20000° СГШ; 10.95000° ИГД / 52.20000; 10.95000Координати: 52°12′0″N 10°57′0″E / 52.20000° СГШ; 10.95000° ИГД / 52.20000; 10.95000

Волсдорф (германски: Wolsdorf) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа природниот парк Елм-Лапвалд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]