Прејди на содржината

Брунслеберфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на областа во округот Хелмштет

Брунслеберфелд (германски: Brunsleberfeld) — слободна област во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Областа има површина од 4,09 км2[1] и се граничи на север и на исток со општината Ребке во истиот округ, како и на југ со слободната област Фогтсдалум, општината Далум и слободната област Барнсторф-Варле, а на запад со општината Шепенштет во округот Волфенбител.

Слободната област е ненаселена. Од статистички причини се води под бројот 03 1 54 501.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]