Димитар Талев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитар Талев
Dimitar-Talev-closeup-1.jpg
Роден 1 септември 1898
Прилеп, Битолски Санџак, Отоманска Империја
Починал 20 октомври 1966
Софија, НР Бугарија
Димитар Талев (1930)
Потпис

Димитар Талев (бугарски: Димитър Талев) — бугарски писател од Македонија. По доаѓањето на комунистите на власт во Македонија, тој е затворен под обвинение дека ширел великобугарски шовинизам. Ослободен во 1948 година тој продолжува да живее и работи во Бугарија. Умира на 20 октомври 1966 год. во Софија. Признаен е за еден од класичните бугарски автори од 20 век[1], а во 2009 година неговиот роман „Железниот свеќник“ е избран на 4 место од 12 наjсакани книги од бугарските читачи.[2]

Димитар Талев беше славен од УНЕСКО во 1998 за придонес кон светската култура.

Творештво[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. "Речник по нова българска литература", Българска академия на науките, Институт за литература, София, 1994, стр. 367-370. (бугарски)
  2. Страница Архивирано на 7 февруари 2009 г. на Бугарската национална телевизиjа, проект Големото читање. (бугарски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]