Том Каулиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Том Каулиц
Животописни податоци
Родено имеТом Каулиц
Роден(а)1 септември 1989
ПотеклоGerman flag Germany
ЖанровиРок
Занимањагитарист во група
Период на активност2001-сегашност
ИздавачиUniversal Music

Бил и Том Каулиц[уреди | уреди извор]

Бил Каулиц и неговиот идентичен брат близнак Том Каулиц, се родени на 1 септември 1989 година, во Лајпциг, Германска Демократска Република. Том е постариот за 10 минути. И покрај тоа што се идентични близнаци, нивниот надворешен изглед е различен, бидејќи тие имаат различен стил на облекување. Бидејќи се еднојајчни близнаци, Бил и Том често биле мешани во детството. Додека биле во Детска градинка носеле маици со нивните имиња испишани на нив, кои многу често ги разменувале и ги збунувале другите. Во денешно време близнаците повеќе не можат да бидат обркани, поради доста различниот стил.

Тие се популарни Германски рок ѕвезди, најдобро познати по тоа што се во бендот Токио Хотел во кој Бил пее главен вокал, а Том свири гитара (Gibson Les Paul)

Нивните родители, Симон и Јорг Каулиц, се развеле кога децата имале 7 години и Симон се омажила за Гордон Трумер, тоа е и причината поради која на близнаците им е давано презимето Каулиц-Трумпер. Со Гордон, кој е исто така гитарист во група, близнаците имале силно музичко влијание уште од рана возраст.

Том Каулиц[уреди | уреди извор]

Bill Tom Kaulitz

Том Каулиц е роден син на Симон и Јорг Каулиц. Неговиот втор татко (пастрок Гордон Трумпер) имал големо влијание врз него и го запалил по свирењето на гитара, бидејќи и тој самиот бил гитарист во група. Роден е во Лајпциг (град/област-Лојтче)на 01.09.1989(Петок). По-голем е од брат си Бил со 10 минути. Висок е 1,80 има кафени очи и темно руса коса сплетена на суканици. Тежи 50 килограма. Том се плаши од можноста да се скара со брат си Бил, но и покрај тоа го заплашува со тајни слики, кои ги чуваат во тајна, дрвена кутија. На сликите тие се облечени само во халати, без никаков стил. Ги обожава забавите, графитите, да свири гитара, и воопшто целата музика. Омилен пејач му е германскиот рапер Samy Deluxе. Неговите домашни миленичиња се две слатки мајмунчиња, бидејќи многу му се допаѓаат егзотичните животни. Исто така заедно со брат си се грижат за нивното куче Скоти и мачката Красимир. Том е тотално омилен кај жените. Секогаш е спреман да истрела по некој лав, се држи по-мажки, но е супер срцен. На прашањето "Како треба да изгледа девојката, која би те заинтересирала?" Том одговара : "Тоа треба да се прочита од погледот. Кога ќе ја најдам ЕДИНСТВЕНАТА, ќе ја погледнам чувствително, така што таа треба да разбере се. Кога таа ќе одговори на мојот поглед, јас ќе ја заговорам", но и покрај овие зборови, кои звучат некако мило, Том не верува во големата љубов. А на следното прашање "Како треба да изгледа една девојка, за да ти го привлече внманието и да те заинтересира?" Том го испушта и типичниот одговор за неговиот тип "Па, ми се допаѓа кога девојката е со кожени панталони( исечени во областа на задникот) и чизми...Тоа е доста сексапилно.",а после вметнува " Освен тоа, много e важно да има мило лице..."Една од неговите мечти, која не е сврзана со музиката е да се сретне и запознае со близначките Олсен (Мери-Кејт и Ешли)и Анџелина Џоли и да отидат да пазаруваат во трговскиот центар, за време на тоа да размислуваат за бендот.