Кирил Терзиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимписки медали
Натпреварувач за  Бугарија
Машко борење во слободен стил
Бронзен медал – трето место 2008 Пекинг слободен стил до 74kg

Кирил Стојчев Терзиев (бугарски: Кирил Стойчев Терзиев) (роден на 1 септември 1983 во Петрич) е бугарски борач. Тој го освои бронзениот медал на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг, во дисциплината слободен стил до 74 кг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Свободна борба: категория 74 кг Николай Паслар, Кирил Терзиев, Михаил Ганев, Иван Деливерски“ (бугарски). Българска федерация по борба. Архивирано од изворникот на 2006-06-15. Посетено на 20 август 2008.