Хосе Антонио Рејес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хосе Антонио Рејес
Reyes on the ball for Sevilla (2015)
Лични информации
Целосно име José Antonio Reyes Calderón[1]
Висина 1.75 м (5 ст 9 ин)[2]
Положба Winger
José Antonio Reyes
Reyes on the ball for Sevilla (2015)
colspan="4" class="infobox-header" style="background-color:
 1. b0c4de; line-height: 1.5em" |Personal information
Full name
Date of birth
Place of birth
Date of death
Place of death
Height
Position(s)
colspan="4" class="infobox-header" style="background-color:
 1. b0c4de; line-height: 1.5em" |Youth career
1994–1999
colspan="4" class="infobox-header" style="background-color:
 1. b0c4de; line-height: 1.5em" |Senior career*
Years
1999–2001
2000–2004
2004–2007
2006–2007
2007–2012
2008–2009
2012–2016
2016–2017
2018
2018
2019
Total
colspan="4" class="infobox-header" style="background-color:
 1. b0c4de; line-height: 1.5em" |National team
1999–2000
2001–2002
2002–2003
2003–2006
2013
colspan="4" class="infobox-header" style="background-color:
 1. b0c4de; line-height: 1.5em" |
Honours
Men's football
Representing  Spain
UEFA U-19 Championship
Winner 2002 Norway

* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Хосе Антонио Рејес Калдерон (1 септември 1983 - 1 јуни 2019 година) беше шпански професионален фудбалер кој играше главно како лево крило, а исто така и како напаѓач.[2]

Тој го направи своето деби за Севиља на 16-годишна возраст и потпиша за англискиот клуб Арсенал во јануари 2004 година, освојувајќи ја Премиер лигата и ФА Купот во неговата магија во Лондон. Тој се врати во Шпанија во септември 2006 година, на позајмица во Реал Мадрид, каде ја освои Ла Лига. Потоа се преселил во Атлетико Мадрид и двапати ја освоил Лигата на Европа. Тој, исто така, имаше кратка позајмица во Португалија со Бенфика, пред повторно да и се приклучи на Севиља доцна во кариерата и да ја освои Лигата на Европа уште трипати, достигнувајќи рекордни поединечни вкупно пет.[3][4] Подоцна имал магии со Еспањол, Кордоба, Ксинџијанг Тианшан Леопард и Екстремадура.

Рејес заработи 21 натпревар за Шпанија и играше на Светското првенство во 2006 година. Тој загина во јуни 2019 година на 35-годишна возраст во собраќајна несреќа.[5]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Севиља[уреди | уреди извор]

Роден во Утрера, провинција Севиља од родители Роми,[6][7][8] Рејес се приклучил на младинските редови на локалната Севиља ФК на 10-годишна возраст и продолжил да го претставува клубот на сите младински нивоа.

Рејес конечно потпишал целосен договор во 1999 година, правејќи го своето деби во првиот тим за време на 1999–2000 season на возраст од 16 против Real Zaragoza.[9][10] Подоцна бил повикан даSpain's squad за UEFA European Under-17 Championship, каде што постигна еден гол во групната фаза.[11]

Со Андалусијците сега во Сегунда Дивизион, Рејес додаде уште еден настап.[12] Откако тие беа промовирани, тој ја воспостави својата репутација како разноврсна напаѓачка единица во следните години, а неговите 21 гол во Ла Лига во текот на четири сезони доведоа до тоа што другите тимови забележаа.[13]

Арсенал[уреди | уреди извор]

И покрај желбата на менаџерот на Севиља, Хоакин Капарос да го задржи, Рејес потпишал со англискиот Арсенал за време на јануарскиот преоден рок од кампањата 2003–04.[10] Беше договорен трансфер од 10,5 милиони фунти со бонуси, во зависност од успехот на Арсенал, кој на крајот се искачи на 17 милиони фунти.[13]

Тој го направил своето деби на 1 февруари 2004 година во победата од 2-1 над Manchester City,[14] и два дена подоцна тој постигна own goal против Middlesbrough во Football League Cup.[15] Подоцна истиот месец, тој нетираше двапати против Chelsea да ги исфрлам од FA Cup;[16] тој исто така постигна гол против вториот противник во the quarter-finals за UEFA Champions League,[17] и неговите голови во претпоследните два натпревари му помогнаа на Арсенал да ги оствари своите unbeaten season во Premier League.[18]

Хет-триковите на пријателските натпревари во текот на летото 2004 година го покажаа напредокот на Рејес и тој имаше големо влијание врз импресивниот почеток на неговиот тим во сезоната 2004–05, во кој тој успеа да постигне гол на секој од првите шест натпревари.[19] Тој беше прогласен за играч на месецот во Премиер лигата за август 2004 година ;[20] сепак, тој се бореше на средината на сезоната и севкупно настапи неконзистентно.[21]

На почетокот на 2005 година, беше пријавено дека Рејес бил отпатен додека бил во Арсенал, иако неговите родители Мари и Франциско, како и братот Жезус живееле со него во Англија.[21] За време на шега повик извршен од Cadena COPE во февруари 2005 година, шегаџија кој тврдеше дека е Емилио Бутрагењо, директор на фудбалот на Реал Мадрид, зборувајќи во име на претседателот, наводно му се јавил на агентот на играчот и разговарал со него за можен трансфер договор .[22] Во разговорот што следеше, вториот наводно изјавил дека животот во Лондон е далеку од она што го замислил и дека би го поздравил враќањето во неговата земја; Тој, исто така, наводно рекол дека сака да го напушти клубот бидејќи има „лоши луѓе“ во Арсенал.[21]

На 21 мај 2005 година, Рејес стана само вториот играч во историјата (по Кевин Моран ) кој бил исклучен во финалето на ФА Купот, кога бил отпуштен поради вториот жолт картон непосредно пред крајот на продолженијата против Манчестер Јунајтед, иако неговиот тимот сепак продолжи да го добива натпреварот во пенал рулетот .[23] Тој привремено ги прекина шпекулациите за заминување од Хајбери во јули, кога потпиша нов шестгодишен договор и изјави дека „со нетрпение очекува да има уште многу успешни години во клубот“.[24]

Рејес се покажа многу во серијата на Топџиите во Лигата на шампионите 2005-06, против, меѓу другите, Реал Мадрид, Јувентус ФК и Виљареал, влегувајќи како замена во финалето против ФК Барселона, кое Арсенал го загуби со 1-2.[25] Меѓутоа, во август 2006 година, тој изразил желба да не игра на клупскиот квалификациски натпревар за Лигата на шампионите против НК Динамо Загреб - ако го стори тоа ќе го направи „ врзан за куп “ и ќе го комплицира преселбата во Реал Мадрид;[26] менаџерот Арсен Венгер го остави надвор од тимот, со што ги подгреа шпекулациите дека наскоро треба да се договори трансфер.[27]

Позајмица во Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

Рејес беше поврзуван со Реал Мадрид заедно со соиграчот од Арсенал, Цеск Фабрегас во летото 2006 година, кога претседателскиот кандидат Артуро Балдасано тврдеше дека ќе ги потпише и двајцата доколку биде избран.[28] Откако даде две официјални изјави на веб-страницата на Арсенал во кои се демантирани извештаите на медиумите дека е несреќен, наводните цитати од Рејес во шпанскиот печат се спротивставија на неговите деманти. Ова го тестираше трпението на Венгер, кој луто реагираше на обидите на Реал Мадрид да го вознемири неговиот играч, сугерирајќи дека не е првпат клубот да ги користи медиумите и агентите во Шпанија како дестабилизирачка тактика; непосредно пред затворањето на преодниот рок, тимовите се согласија да го разменат за бразилскиот интернационалец Жулио Баптиста, секој на позајмица за една сезона.[29]

Рејес го постигнал својот прв гол за Реал на 17 септември 2006 година, со слободен удар против Реал Сосиедад, во победата од 2–0 на домашен терен.[30] На последниот ден од сезоната, фокусот беше на Дејвид Бекам и Роберто Карлос кои наскоро ќе заминат, но Рејес, донесен од клупата за повредениот Бекам, постигна двапати кога Реал дојде одзади за да ја победи Мајорка и уште тврди. уште една титула во лигата.[31]

Реал Мадрид го назначи поранешниот тренер на Хетафе, Бернд Шустер на 8 јули 2007 година, зголемувајќи ги шансите Рејес да потпише постојан договор и да остане во Шпанија.[32]

Атлетико Мадрид[уреди | уреди извор]

Рејес играше за Атлетико Мадрид во 2011 година

Извештаите кои се појавија на 29 јули 2007 година покажаа дека меѓуградските ривали Атлетико Мадрид биле на прагот да го слетат Рејес. Подоцна истиот ден, Венгер потврди дека заминувањето на играчот е неизбежно, и дека наскоро ќе биде објавено поконкретно соопштение.[33] Следниот ден, тој ги помина медицинските прегледи и потпиша четиригодишен договор, наводно, вреден 12 милиони евра,[34] постигнувајќи гол и асистенција еднаш на своето деби за поразот од 3-1 од СС Лацио на годишниот турнир во Амстердам (додека беше во Арсенал, тој беше прогласен за МВП на турнирот во неговото издание од 2004 година );[35][36] неговата прва кампања со Колчонерос била катастрофална, бидејќи често бил држен надвор од тимот од страна на Макси Родригес и Симао Саброса и не успеал да постигне ниту еден гол на 26 натпревари во лигата.[37]

На 7 август 2008 година, СЛ Бенфика го објави потпишувањето на Рејес на едногодишна позајмица - Португалецот, исто така, купи 25% од неговите права за игра за сума од 2,65 милиони евра, и обезбеди опција за купување на преостанатите 75% за неоткриена такса.[38] Неговиот прв гол за клубот од Лисабон беше постигнат против градскиот ривал Спортинг КП, на 27 септември: по разбирањето помеѓу Рејес и Пабло Аимар и додавање од истиот, тој постигна гол во мода.[39] Подоцна во истата недела тој повторно ја нашол мрежата, против ССЦ Наполи, помагајќи да се победи со 2-0 на домашен терен во првото коло од Купот на УЕФА.[40]

Враќањето на Рејес во Атлетико се покажа како многу поуспешно, бидејќи тој повторно се обедини со Кике Санчес Флорес, неговиот менаџер во Бенфика од претходната сезона. Тој го постигна својот прв официјален гол во Шпанија за повеќе од две години на 9 јануари 2010 година, со долгорочен напор во Реал Ваљадолид, во победата од 4-0 [41] - дотогаш тој ја победи конкуренцијата на Макси и започна во крилата покрај Симао. На 14 февруари 2010 година, тој направи играч на натпреварот во победата на Атлетико со 2–1 против ФК Барселона, поставувајќи го воведниот гол за Диего Форлан во евентуалниот единствен пораз на шампионите во лигата во сезоната .[42] Четири дена подоцна, во ремито 1-1 на домашен терен во Лига Европа против Галатасарај СК, тој постигна прекрасен слободен удар од десното крило во 22-та минута, откако беше соборен веднаш надвор од шеснаесетникот (вкупна победа од 3-2);[43] на 28 март, тој се завитка со удар со левата нога од десното крило веднаш внатре во шеснаесетникот, отворајќи го резултатот во дербито во Мадрид против неговиот поранешен тим во евентуалниот пораз од 2-3.[44]

На 27 август 2010 година, Рејес го отворил резултатот во поразот од 2-0 од Интер за УЕФА Суперкупот, по комбинацијата еден-два со Аргентинецот Серхио Агуеро .[45] Неговиот прв првенствен гол во кампањата дојде во поразот од 1–4 од Херкулес на 10 јануари 2011 година,[46] што инспирираше импресивна серија на голови, со голови во последователни домашни натпревари во февруари/март, против Валенсија ЦФ,[47] поранешен клуб Севиља [48] и Виљареал.[49]

Рејес презеде поголема одговорност за сезоната 2011-12 и се наметна како еден од најважните играчи на тимот. На 28 јули 2011 година, тој постигна два гола за Атлетико во победата од 2–1 во Лига Европа против Стромсгодсет ИФ.[50] Една недела подоцна, во реваншот, тој повторно се запиша во листата на стрелците и исто така доби асистенција за Адријан Лопес во победата од 2–0 на гостински терен;[51] тој се бореше да ја најде константноста што ја имаше под Флорес и, по судирот со новиот тренер Грегорио Манзано откако беше заменет во поразот од 0–3 од Атлетик Билбао, неговата минутажа стануваше сè поограничена.[52][53]

Враќање во Севиља[уреди | уреди извор]

Рејес во акција за Севиља во 2012 година

На 5 јануари 2012 година, Севиља го потврди потпишувањето на Рејес, кој се согласи на договор до јуни 2015 година.[54] Тој го одигра својот прв натпревар три дена подоцна, започнувајќи во поразот на гости со 1–2 против Рајо Ваљекано,[55] и го постигнал својот единствен гол во сезоната на 5 мај, во победата од 5–2 во обратниот натпревар.[56] Неговите први голови во следната кампања беа постигнати на 18 ноември 2012 година, преку погодок во првото полувреме во дербито на Севиља со 5-2 против Реал Бетис - воведниот гол дојде по единаесет секунди.[57]

Рејес постигна два гола во 12 натпревари во Лига Европа кога Севиља го освои турнирот во сезоната 2013–14, вклучително и еден во реваншот од нивната победа во осминафиналето над градскиот ривал Бетис.[58] На 27 мај 2015 година, во финалето на турнирот следната сезона, наводно неговиот последен натпревар за клубот, тој беше капитен и асистираше за првиот од двата гола на Карлос Бака додека тимот дојде одзади за да го порази ФК Днипро Днипропетровск со 3–2 во Варшава.[59] Сепак, тој останал, почнувајќи како капитен во следениот Суперкуп против Барселона во Тбилиси и постигнувајќи гол откако неговата екипа доживеала негатива од 1–4 за да го одведе натпреварот во продолженија, но сепак загуби.[60]

Рејес постигна два голови додека Севиља се пласираше во финалето на Копа дел Реј, вклучително и еднаш во победата од 4-0 на домашен терен над Бетис за осминафиналето.[61] Тој ги пропушти последните недели од натпреварувањето откако беше подложен на операција на слепото црево,[62] и на 1 јуни 2016 година беше објавено дека 32-годишниот ќе биде ослободен по истекот на неговиот договор.[63]

Еспањол[уреди | уреди извор]

На 28 јуни 2016 година, Рејес се приклучил на РЦД Еспањол на двегодишен договор, обединувајќи се со Флорес.[64] Тој го направи своето деби на 20 август, со 21 минута во поразот со 4–6 на гостувањето кај неговиот претходен тим на првиот ден од сезоната.[65]

Рејес го постигнал својот прв гол за Перикос на 29 ноември 2016 година во уште едно дело од клупата, за да обезбеди нерешено 1-1 во АД Алкоркон во првиот натпревар од последната фаза од 32- та година во домашниот куп.[66] На 21 јануари 2017 година, овој пат како стартер, тој ја отворил својата лигашка сметка во победата со 3–1 над Гранада ЦФ на стадионот РЦДЕ.[67]

Во јуни 2017 година, Рејес го напушти клубот по истекот на неговиот договор.[68]

Доцна кариера[уреди | уреди извор]

На 30 јануари 2018 година, 34-годишниот Рејес потпишал за второлигашот Кордоба ЦФ.[69] Четири месеци подоцна, тој се приклучил на Ксинџијанг Тианшан Леопард ФК од Лига 1 Кина на слободен трансфер.[70]

Рејес се врати во Шпанија и нејзината втора лига во јануари 2019 година, придружувајќи му се на поранешниот соиграч од Севиља, Диего Капел во Екстремадура УД и се согласи на петмесечен договор.[71][72]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Рејес го освоил својот прв полн натпревар за Шпанија на 6 септември 2003 година, влегувајќи како замена на полувремето за време на пријателската победа со 3-0 против Португалија во Гимараеш .[73] На 11 октомври, повторно доаѓајќи од клупата, овој пат за Висенте, тој постигна два гола во последните три минути од победата со 4-0 во Ерменија за квалификациите за УЕФА Евро 2004,[74] но беше изоставен од Ињаки Саез, во финалниот состав.

Две години подоцна, Рејес беше избран за Светското првенство во ФИФА 2006 година, но учествуваше само во еден натпревар - победата од 1-0 во групната фаза против Саудиска Арабија, при што Шпанија веќе се квалификуваше на првото место.[75] Тој повторно беше занемарен за победничкиот турнир Еуро 2008, бидејќи менаџерот Луис Арагонес претпочиташе Давид Силва и Санти Казорла на крилата.[76]

Рејес еднаш се појави и за регионалниот тим на Андалусија.[77]

Личен живот и смрт[уреди | уреди извор]

Рејес се оженил со Ноелија Лопес во јуни 2017 година.[78] Заедно имаале две ќерки Ноелија и Тријана.[79]

Рејес имал и син, Хосе Антонио Јуниор, од претходната врска.[79] Неговиот син потпиша за Реал Мадрид во јуни 2019 година, на 11-годишна возраст.[80]

На 1 јуни 2019 година, Рејес почина на 35-годишна возраст по сообраќајна несреќа додека патуваше меѓу Утрера и Севиља со неговите братучеди, Џонатан Рејес, кој исто така почина, и Хуан Мануел Калдерон, кој беше пренесен во болница во тешка состојба.[76][79][81] Полицијата проценила дека автомобилот се движел помеѓу 111 km/h (69 mph) и 130 km/h (81 mph) и дека претрпел дефект на воланот или гумата што доведе до тоа да ја изгуби контролата над автомобилот. Овој извештај ги оспорува претходните тврдења дека тој патувал на 220 km/h (135 mph) како што беше претходно објавено.[82][83]

Многу фудбалери и неговите поранешни клубови изразија сочувство до семејството на Рејес, а на финалето на Лигата на шампионите на УЕФА во 2019 година, одиграно во Мадрид подоцна истиот ден, беше одржан момент молк.[76][84] Неговиот погреб се одржа на 3 јуни во неговиот роден град Утрера,[85] и неговиот последен тим Екстремадура го повлече дресот со број 19 кратко потоа;[86] во февруари 2020 година, овој број погрешно му бил даден на кинеското ново потпишување Гао Лејлеи, при што грешката подоцна била исправена.[87]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Club Season League National Cup League Cup Continental Other Total
Division Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Sevilla B 1999–2000[88] Segunda División B 32 1 32 1
Sevilla 1999–2000[88] La Liga 1 0 0 0 1 0
2000–01[88] Segunda División 1 0 1 0 2 0
2001–02[88] La Liga 29 8 1 0 30 8
2002–03[88] La Liga 34 8 4 2 38 10
2003–04[88] La Liga 21 5 4 1 25 6
Total 86 21 10 3 96 24
Arsenal 2003–04 Premier League 13 2 4 2 0 0 4[б 1] 1 21 5
2004–05 Premier League 30 9 6 1 0 0 8Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина. 1 1[б 2] 1 45 12
2005–06 Premier League 26 5 5 1 0 0 12Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина. 0 1[б 3] 0 44 6
Total 69 16 15 4 0 0 24 2 2 1 110 23
Real Madrid (loan) 2006–07[88] La Liga 30 6 4 0 4Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина. 1 38 7
Atlético Madrid 2007–08[88] La Liga 26 0 5 0 6[б 4] 0 37 0
2009–10[88] La Liga 30 2 9 1 14[б 5] 1 53 4
2010–11[88] La Liga 34 6 5 0 4[б 6] 0 1[б 7] 1 44 7
2011–12[88] La Liga 13 0 0 0 7[б 8] 3 20 3
Total 103 8 19 1 31 4 1 1 154 14
Benfica (loan) 2008–09[89] Primeira Liga 24 4 2 0 4 1 5Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина. 1 35 6
Sevilla 2011–12[88] La Liga 19 1 1 0 20 1
2012–13[88] La Liga 26 4 6 0 32 4
2013–14[88] La Liga 21 0 1 0 12Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина. 2 34 2
2014–15[90] La Liga 19 3 4 1 13Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина. 1 1Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина. 0 37 5
2015–16[88] La Liga 24 1 5 2 4Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина. 0 1Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; наводите без име мораат да имаат содржина. 1 34 4
Total 109 9 17 3 29 3 2 1 157 16
Espanyol 2016–17[88] La Liga 21 3 2 1 23 4
Córdoba 2017–18[90] Segunda División 17 1 0 0 17 1
Xinjiang Tianshan Leopard 2018[90] China League One 14 4 0 0 14 4
Extremadura 2018–19[90] Segunda División 9 0 0 0 9 0
Career total 514 73 69 12 4 1 93 11 5 3 685 100
 1. Appearances in UEFA Champions League
 2. Appearance in FA Community Shield
 3. Appearance in FA Community Shield
 4. Appearances in UEFA Cup
 5. Appearances in UEFA Champions League and UEFA Europa League
 6. Appearances in UEFA Europa League
 7. Appearances in UEFA Super Cup
 8. Appearances in UEFA Europa League

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Извор:[91]
Шпанија
година Апликации Цели
2003 година 4 2
2004 година 6 0
2005 година 5 0
2006 година 6 2
Вкупно 21 4

Меѓународни цели

Список на оценки и резултати Најпрво е бројот на голови на Шпанија [91]

# Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 11 октомври 2003 година Вазген Саркисјан, Ереван, Ерменија  Ерменија</img> Ерменија 3–0 4–0 Квалификации за УЕФА Еуро 2004
2 4–0
3 1 март 2006 година Нуево Хосе Зорила, Ваљадолид, Шпанија  Брег на Слоновата Коска</img> Брег на Слоновата Коска 2–1 3–2 Пријателски
4 3 јуни 2006 година Мануел Мартинес Валеро, Елче, Шпанија  Египет</img> Египет 2–0 2–0 Пријателски

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „José Antonio REYES Calderón“. El Mundo (шпански). Посетено на 23 October 2019.
 2. 2,0 2,1 „José Antonio Reyes“. Eurosport. Посетено на 14 February 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ES“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,0 3,1 3,2 Saffer, Paul (18 May 2016). „Reyes's fifth win: top UEFA club cup winners“. UEFA. Посетено на 19 May 2016.
 4. Pyman, Tom (8 April 2016). „The greatest goal I ever saw: Arsenal's Reyes against Middlesbrough“. Sabotage Times. Архивирано од изворникот на 1 June 2019. Посетено на 14 February 2018.
 5. „Muere José Antonio Reyes en un accidente de tráfico“ [Death of José Antonio Reyes in car accident]. Marca (шпански). 1 June 2019. Посетено на 1 June 2019.
 6. Balagué, Guillem (1 February 2004). „Reyes is gunning for glory“. The Guardian. Посетено на 2 June 2009.
 7. „Caborn wants Aragones action“. BBC Sport. 2 January 2005. Посетено на 23 May 2012.
 8. Rondón, José María (29 January 2002). „Reyes, la pieza más codiciada de Nervión“ [Reyes, Nervión's most coveted possession]. El Mundo (шпански). Посетено на 2 June 2009.
 9. Alcuten, Carlos A. (31 January 2000). „Juanele tira del Zaragoza“ [Juanele carries Zaragoza]. El País (шпански). Посетено на 2 January 2018.
 10. 10,0 10,1 Santos, Javier (1 June 2016). „El adiós de un ídolo“ [Farewell of an idol]. El Correo de Andalucía (шпански). Посетено на 2 January 2018.
 11. „Spain serve notice with seven-goal blitz“. UEFA. 3 May 2000. Архивирано од изворникот на 6 December 2000. Посетено на 1 June 2019.
 12. García, M. J. (23 October 2000). „Inesperado revés del Sevilla“ [Unexpected Sevilla setback]. Mundo Deportivo (шпански). Посетено на 2 January 2018.
 13. 13,0 13,1 „Reyes passes Arsenal medical“. BBC Sport. 28 January 2004. Посетено на 2 January 2010.
 14. „Arsenal 2–1 Man City“. BBC Sport. 1 February 2004. Посетено на 23 October 2019.
 15. „Middlesbrough 2–1 Arsenal“. BBC Sport. 3 February 2004. Посетено на 1 July 2016.
 16. „Arsenal 2–1 Chelsea“. BBC Sport. 15 February 2004. Посетено на 1 July 2016.
 17. „Bridge breaks Arsenal's hearts“. UEFA. 7 April 2004. Посетено на 1 July 2016.
 18. „Fulham 0–1 Arsenal“. BBC Sport. 9 May 2004. Посетено на 1 June 2019.
 19. Nash, Claire (14 September 2004). „Reyes to shine for Arsenal“. UEFA. Архивирано од изворникот на 2019-10-24. Посетено на 23 October 2019.
 20. „Arsenal claim double award“. BBC Sport. 10 September 2004. Посетено на 28 September 2018.
 21. 21,0 21,1 21,2 „Reyes tricked into Real admission“. BBC Sport. 11 February 2005. Посетено на 1 September 2006.
 22. Lowe, Sid (11 February 2005). „Reyes linked to Real after prank“. The Daily Telegraph. Посетено на 1 June 2019.
 23. „Sent-off Reyes 'will get medal'. Daily Mirror. 22 May 2005. Посетено на 16 March 2017.
 24. „Reyes and Clichy sign new deals“. BBC Sport. 15 July 2005. Посетено на 1 September 2006.
 25. „Barça comeback denies Arsenal“. UEFA. 18 May 2006. Посетено на 10 June 2015.
 26. Bailey, Graeme (4 August 2006). „Reyes pleads not to play“. Sky Sports. Посетено на 29 January 2018.
 27. Conway, Gavin (8 August 2006). „Paper view: Real close in on Reyes bargain“. The Daily Telegraph. Посетено на 1 June 2019.
 28. „United deny Ronaldo exit“. The Guardian. 27 June 2006. Посетено на 1 September 2006.
 29. „Arsenal swap Reyes for Baptista“. BBC Sport. 31 August 2006. Посетено на 2 April 2007.
 30. „Reyes calma a un Madrid en construcción“ [Reyes calms Madrid under construction]. 20 minutos (шпански). 17 September 2006. Посетено на 29 January 2018.
 31. „El Real Madrid gana su 30º título de Liga“ [Real Madrid win 30th league title] (шпански). Cadena SER. 17 June 2007. Архивирано од изворникот на 2011-07-08. Посетено на 28 May 2015.
 32. „Real to appoint Schuster; Reyes could stay“. Yahoo Sports. 5 July 2007. Посетено на 5 July 2007.[мртва врска]
 33. „Arsenal cool Roeder talk“. Sky Sports. 29 July 2007. Посетено на 30 August 2007.
 34. „Atlético continue spree with Reyes“. UEFA. 31 July 2007. Посетено на 19 May 2010.
 35. „Draw is enough to win“. The Irish Times. 2 August 2004. Посетено на 23 October 2019.
 36. Matías, Jon (4 August 2007). „Los fichajes del Atlético demuestran lo que valen“ [Atlético signings show what they are worth]. El Mundo (шпански). Посетено на 23 October 2019.
 37. Lorente, Jenaro (2 April 2008). „Atlético y José Antonio Reyes, historia de un desencuentro“ [Atlético and José Antonio Reyes, story of a run-in]. El Confidencial (шпански). Посетено на 2 January 2018.
 38. „Águias confirmam chegada de Reyes“ [Eagles confirm arrival of Reyes]. Record (португалски). 7 August 2008. Посетено на 2 January 2018.
 39. „Benfica derrota Sporting no derby com golos de Reyes e Sidnei“ [Benfica defeat Sporting in derby with goals from Reyes and Sidnei]. Público (португалски). 27 September 2008. Посетено на 2 January 2018.
 40. „Taça UEFA: Benfica-Nápoles, 2–0 (ficha)“ [UEFA Cup: Benfica-Napoli, 2–0 (match sheet)] (португалски). Mais Futebol. 2 October 2008. Архивирано од изворникот на 2022-04-04. Посетено на 2 January 2018.
 41. „El Atlético se redime con un triunfo incontestable en Zorrilla“ [Atlético redeem themselves with undisputed triumph at Zorrilla]. ABC (шпански). 9 January 2010. Посетено на 2 January 2018.
 42. Doe, Lewis (14 February 2010). „Atletico Madrid 2–1 Barcelona: Los Colcheneros [sic] steal the points“. Goal. Посетено на 7 March 2011.
 43. „Keita puts Galatasaray on level terms“. UEFA. 18 February 2010. Посетено на 2 January 2018.
 44. Alcuten, J. (28 March 2010). „El Real Madrid prolonga la maldición del Atlético en los derbis y sigue líder (3–2)“ [Real Madrid extend Atlético derby curse and remain leaders (3–2)]. 20 minutos (шпански). Посетено на 2 January 2018.
 45. „Reyes realises goal dream“. UEFA. 27 August 2010. Посетено на 28 August 2010.
 46. D'Andrea, Rick (10 January 2011). „Hercules 4–1 Atletico Madrid: Four-star Herculanos cruise past lacklustre visitors“. Goal. Посетено на 7 March 2011.
 47. „Joaquin shines to pile misery on Atletico“. ESPN Soccernet. 12 February 2011. Архивирано од изворникот на 2012-10-24. Посетено на 7 March 2011.
 48. „Reyes to the rescue for Atletico“. ESPN Soccernet. 26 February 2011. Архивирано од изворникот на 2012-10-24. Посетено на 7 March 2011.
 49. „Villarreal top-three hopes checked“. ESPN Soccernet. 5 March 2011. Архивирано од изворникот на 2011-06-28. Посетено на 7 March 2011.
 50. „El Atlético tendrá que sufrir en Noruega“ [Atlético bound to suffer in Norway] (шпански). UEFA. 28 July 2011. Архивирано од изворникот на 7 November 2017. Посетено на 28 August 2011.
 51. „El Atlético evita la sorpresa“ [Atlético avoid surprise] (шпански). UEFA. 4 August 2011. Архивирано од изворникот на 7 November 2017. Посетено на 28 August 2011.
 52. Mira, Luis (2 November 2011). „Atletico Madrid's Gregorio Manzano: There is no conflict with José Antonio Reyes“. Goal. Посетено на 27 December 2011.
 53. Doyle, Mark (16 December 2011). „Atletico Madrid's Gregorio Manzano retains confidence in José Antonio Reyes“. Goal. Посетено на 27 December 2011.
 54. „Reyes returns to Sevilla“. Football.co. 5 January 2012. Посетено на 8 January 2012.
 55. „Reyes fails to shine“. ESPN Soccernet. 8 January 2012. Архивирано од изворникот на 2012-01-13. Посетено на 11 March 2012.
 56. Olmedo, Álvaro (5 May 2012). „Navas acerca al Rayo al precipicio“ [Navas brings Rayo closer to the abyss]. Marca (шпански). Посетено на 27 May 2015.
 57. „Sevilla romp to victory“. Sky Sports. 18 November 2012. Посетено на 27 May 2015.
 58. Aitken, Nick (20 March 2014). „Spot-on Sevilla get the better of Betis“. UEFA. Посетено на 27 May 2015.
 59. Brewin, John (27 May 2015). „Sevilla put stamp on Europa League dominance in final win over Dnipro“. ESPN. Посетено на 9 July 2019.
 60. Johnston, Neil (11 August 2015). „Barcelona 5–4 Sevilla“. BBC Sport. Посетено на 12 August 2015.
 61. Parejo, Jaime (12 January 2016). „El Sevilla FC abusa, sin despeinarse, del Betis (4–0)“ [Sevilla FC abuse Betis, without breaking a sweat (4–0)]. ABC (шпански). Архивирано од изворникот на 2020-04-29. Посетено на 19 February 2016.
 62. „José Reyes has appendix operation ahead of Sevilla v Shakhtar“. Eurosport. 27 April 2016. Посетено на 4 June 2016.
 63. „Sevilla confirm Reyes exit“. Football España. 1 June 2016. Посетено на 4 June 2016.
 64. García, J. C. (28 June 2016). „Espanyol confirm signing of former Sevilla forward José Antonio Reyes“. Sport. Посетено на 1 July 2016.
 65. Jiménez, Rubén (21 August 2016). „El Sevilla gobierna el caos“ [Sevilla govern the chaos]. Marca (шпански). Посетено на 10 March 2017.
 66. Rincón, Jaime (29 November 2016). „Reyes evita un problema“ [Reyes avoids a problem]. Marca (шпански). Посетено на 10 March 2017.
 67. Pérez, José I. (21 January 2017). 'Pericos' que vuelan“ ['Budgies' that fly]. Marca (шпански). Посетено на 10 March 2017.
 68. „José Antonio Reyes will not continue“. RCD Espanyol. 22 May 2017. Посетено на 30 January 2018.
 69. Fernández, Rafa (30 January 2018). „¡Bombazo en el Córdoba! ¡Ficha a José Antonio Reyes!“ [Shocker at Córdoba! José Antonio Reyes signed!]. Marca (шпански). Посетено на 22 January 2019.
 70. „官方:雷耶斯加盟中甲新疆雪豹“ [Official: Reyes joins Xinjiang Tianshan Leopard] (кинески). Dongqiudi. 6 June 2018. Посетено на 6 June 2018.
 71. Beltrán, Miguel (22 January 2019). „José Antonio Reyes afronta el reto y ficha por el Extremadura“ [José Antonio Reyes accepts challenge and signs for Extremadura]. Marca (шпански). Посетено на 22 January 2019.
 72. „José Antonio Reyes: Former Arsenal winger joins Extremadura in Spain's second tier“. BBC Sport. 23 January 2019. Посетено на 23 January 2019.
 73. „España recupera el buen juego con una goleada en Portugal (0–3)“ [Spain get their winning streak back with a goalfest in Portugal (0–3)]. El País (шпански). 7 September 2003. Посетено на 27 May 2015.
 74. „España logra una goleada estéril ante Armenia y deberá jugar la repesca“ [Spain achieve sterile rout against Armenia and now must contest the play-offs]. El País (шпански). 11 October 2003. Посетено на 27 May 2015.
 75. Burt, Jason (23 June 2006). „Saudi Arabia 0 Spain 1: Spain's shoddy seconds let off hook by Saudis“. The Independent. Посетено на 16 March 2017.
 76. 76,0 76,1 76,2 Minder, Raphael; Karasz, Palko (1 June 2019). „José Antonio Reyes, former Arsenal player, dies in car crash at 35“. The New York Times. Посетено на 1 June 2019.
 77. De Juan, Manu (7 June 2013). „Un doblete de Barral amarga a Madrid la fiesta de su centenario“ [Barral brace bitters Madrid's centenary celebration]. Diario AS (шпански). Посетено на 8 June 2015.
 78. „Boda del futbolista José Antonio Reyes y Noelia López“ [Wedding of footballer José Antonio Reyes and Noelia López] (шпански). Lecturas. 22 June 2017. Посетено на 1 June 2019.
 79. 79,0 79,1 79,2 „José Antonio Reyes: Former Arsenal winger dies aged 35“. BBC Sport. 1 June 2019. Посетено на 1 June 2019.
 80. „Ex-Arsenal winger Jose Antonio Reyes' son signs for Real Madrid“. BBC Sport. 24 June 2019. Посетено на 25 June 2019.
 81. „José Antonio Reyes dies in a traffic accident“. Marca. 1 June 2019. Посетено на 2 June 2019.
 82. Santamaría, Jordi (2 June 2019). „El coche de Reyes iba a 237 kms/hora“ [Reyes' car was travelling at 237 kms/hour]. Mundo Deportivo (шпански). Посетено на 3 June 2019.
 83. „Desvelamos en primicia la recreación en 3D del accidente de Reyes: el coche tenía una anomalía en la rueda trasera derecha“ [We disclose the 3D reenactment of Reyes' accident first-hand: car had right rear-wheel anomaly] (шпански). Antena 3. 1 July 2019. Посетено на 13 August 2019.
 84. „Moment's silence to be observed for José Antonio Reyes“. UEFA. 1 June 2019. Посетено на 1 June 2019.
 85. „Jose Antonio Reyes' funeral held in hometown of Utrera, Spain“. BBC Sport. 3 June 2019. Посетено на 3 June 2019.
 86. „Jose Antonio Reyes: Extremadura pay tribute to former player“. BBC Sport. 5 June 2019. Посетено на 5 June 2019.
 87. Anduro, Joaquín (13 February 2020). „El Extremadura aclara la polémica con el dorsal de Reyes y el fichaje del chino de 39 años Leilei Gao“ [Extremadura clear up the controversy over Reyes' number and the signing of 39-year-old Chinese player Leilei Gao] (шпански). El Desmarque. Посетено на 13 July 2020.
 88. 88,00 88,01 88,02 88,03 88,04 88,05 88,06 88,07 88,08 88,09 88,10 88,11 88,12 88,13 88,14 88,15 „Reyes: José Antonio Reyes Calderón“. BDFutbol. Посетено на 6 April 2015.
 89. „Reyes“. ForaDeJogo. Архивирано од изворникот на 2017-09-22. Посетено на 6 April 2015.
 90. 90,0 90,1 90,2 90,3 „José Antonio Reyes“. Soccerway. Посетено на 28 May 2015.
 91. 91,0 91,1 „José Antonio Reyes“. European Football. Посетено на 19 May 2016.
 92. 92,0 92,1 „José Antonio Reyes: Overview“. Premier League. Посетено на 28 September 2018.
 93. „España vence a Alemania y se proclama campeona de Europa Sub-19“ [Spain beat Germany and are crowned Under-19 European champions]. Diario AS (шпански). 28 July 2002. Посетено на 6 September 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]