Финале на Лига Европа 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Лига Европа 2015
Податотека:2015 UEFA Europa League Final programme.jpg
Match programme cover
Првенство2014–15 UEFA Europa League
Датум27 May 2015
СтадионНационален Стадион, Warsaw
Играч на
натпреварот
Евер Банега (Севиља)[1]
СудијаМартин Еткинсон (England)
Гледачи45,000
Временски приликиУмерено облачно
13 °C (55 °F)
65% humidity[2]
2014
2016

Финале на Лига Европа 2015 е финалниот натпревар во сезоната 2014-15 во УЕФА Лига Европа, како 44 та сезона на Европското средно клупско фудбалско натпреварување организирано од страна на УЕФА, и 8 сезона, под називот Лига Европа, бидејќи турнирот бил преименуван од КУП на УЕФА во УЕФА Европска Лигата. Натпреварот се одиграл на Националниот Стадион во Варшава, Полска, на 27 Мај 2015 година,[3] помеѓу украинскиот Днипро од Днипропетровск и шпанската Севиља. Победник на ова натпреварувње бил тимот на Севиља, со победата од 3-2 за нејзина четврта титула.[4][5]

Како победници, тимот на Севиља се здобил со право да игра против победниците на Лига на Шампиони 2014 - 2015, тимот на Барселона, во УЕФА Супер Купот 2015 година. Згора на тоа, за првпат, место во Лигата на Шампионите било резервирано за понедникот, што значи дека Севиља автоматски се квалификувала во групната фаза на Лигата на Шампионите во сезоната 2015-2016, и покрај тоа што не обезбедила учество преку нивната домашна лигашка позиција.[6] Финалистите на Лигата на Шампионите таа сезона (Јувентус и Барселона) веќе биле квалификувани во групната фаза преку своите домашни првенства .[7]

Место[уреди | уреди извор]

На Националниот Стадион во Варшава, Полска, беше домаќин на финалето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Retortillo, Santi (28 May 2015). „Sevilla overwhelmed by historic success“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 28 May 2015.
  2. „Tactical Lineups“ (PDF). UEFA. 27 May 2015. Посетено на 28 May 2015.
  3. „2014/15 calendar and access list“. Union of European Football Associations. Посетено на 17 May 2015.
  4. Wilson, Jonathan (28 May 2015). „Carlos Bacca double breaks Dnipro hearts for Sevilla to make history“. The Guardian. Guardian News and Media. Посетено на 28 May 2015.
  5. Rose, Gary (28 May 2015). „Dnipro Dnipropetrovsk 2-3 Sevilla“. BBC Sport (British Broadcasting Corporation). Посетено на 28 May 2015.
  6. „New approach broadens Europa League appeal“. Union of European Football Associations. 29 August 2014. Посетено на 17 May 2015.
  7. „How the Europa League winners will enter the Champions League“. Union of European Football Associations. 27 February 2015. Посетено на 17 May 2015.