Корејска војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Териториите брзо се менувале сè додека на крајот не се стабилизирала ситуацијата.

Корејската војна (1950-1953) бил вооружен конфликт помеѓу Република Кореја (Јужна Кореја) поддржана од ООН и Демократска Народна Република Кореја (Северна Кореја) поддржана од НР Кина и СССР[1]. Во 1945 година, Корејскиот Полуостров бил одземен од Јапонците, под чија власт бил од 1910. Потоа северната половина ја контролирал СССР, а јужната САД. Тоа требало да биде привремено, но во 1950 година комунистичките сили од Северна Кореја ја нападнале Јужна Кореја со што почнала жестока војна што траела три години и во која загинале четири милиони луѓе. ОН им помагале на САД во Јужна Кореја, а Кина ѝ помагала на Северна Кореја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Boose, Donald W. Portentous Sideshow: The Korean Occupation Decision. Volume 5, Number 4. Winter 1995–96. Parameters. US Army War College Quarterly. стр. 112–129. OCLC 227845188.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Историски[уреди | уреди извор]

Медија[уреди | уреди извор]

Организации[уреди | уреди извор]

Споменици[уреди | уреди извор]