Езра Паунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езра Паунд фотографиран во 1913 година од страна на Елвин Лангдон Кобурн

Езра Вестон Лумис Паунд (30 октомври 1985 - 1 ноември 1972) бил американски поет и критичар и исто така бил голема фигура во раниот модернистички период. Неговиот придонес започнал со тоа што го развил имагинизмот. Негови попознати дела се Рипостес (1912), Хју Селвин Мауберли (1920) и неговата недовршена епика „The Cantos“ (1917-1969).

Паунд работел во Лондон на почетокот на дваесетиот век како странски уредник на повеќе американски литературни списанија. Гневен на колежот предизвикан од Првата светска војна, тој изгубил верба во Англија и го обвинувал капитализмот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Pisan Cantos (80.665–67), Sieburth (2003), xiii