Ричaрд Алдингтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ричaрд Алдингтон
Aldington, 1931

Ричард Алдингтон (Портсмут, 8 јули 1892 година - Сири-ан-Во, 27 јули 1962 година) бил англиски писател.

Во поезијата бил експериментатор и еден од основачите на имагинацијата . Тој исто така се одликувал како романописец, со своите романи „Смртта на херојот“ и „Сите луѓе се непријатели“.

Дела[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

  • Смртта на херојот
  • Сите луѓе се непријатели

Збирки на песни[уреди | уреди извор]

  • Слики, стари и нови
  • Воени слики
  • Слики на желба