Вилијам Џенингс Брајан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилијам Џенингс Брајан
William Jennings Bryan
41-рв Државен секретар на Соединетите Американски Држави
На должноста
5 март 1913 – 9 јуни 1915
Претседател Вудро Вилсон
Претходник Филандер Ц. Нокс
Наследник Роберт Ленсинг
Член на Претставничкиот дом на САД Претставничкиот дом
од на Небраска 1-рв
На должноста
4 март 1891 – 3 март 1895
Претходник Вилијам Џејмс Конел
Наследник Џеси Бар Строуд
Лични податоци
Роден(а) 19 март 1860(1860-03-19)
Салем, Илиноис[1]
Починал(а) 19 март 1860
Дејтон, Тенеси
Партија Демократка партија
Сопружник Мери Бајрд Брајан
Деца Рут Брајан Овен,
Вилијам Џенингс Брајан помладиот, Грејс Брајан
Установа Државен колеџ на Илиноис, Северозападен Правен Универзитет
Професија Политичар, адвокат
Потпис

Вилијам Џенингс Брајан (англиски: William Jennings Bryan19 март 1860, Салем, Илиноис, САД - 26 јули 1925, Дејтон, Тенеси) — американски политичар и оратор.

Практикувал право во Џексонвил, Илиноис (од 1883 до 1887), пред да се пресели во Линколн, Небраска, каде што бил избран во Американскиот конгрес во 1890 година. Во претставничкиот дом на САД станал национален водач на движењето Фри Силвер („Free Silver“). Неговите цели ги претставил во познатиот говорот - „Cross of gold“, што му ја донело номинацијата од Демократската партија за претседател, во 1896 година. Повторно бил партиски кандидат за претседател, во 1900 и 1908 година. Во 1901 година го формирал весникот Комонер, според кој бил наречен „Големиот комонер“. Помогнал да се обезбеди претседателска номинација за Вудро Вилсон во 1912 година, и бил негов државен секретар (1913-15) придонесувајќи во светското право со давање предност на преговори за превенцијата од војни. Како верник, бил обвинител во процесот „Скопекс“ (1925) во кој дебатирал со Кларенс Дароу на прашања од еволуцијата. Процесот му одзел многу енергија и тој умрел набрзо по неговото завршување.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. William Jennings Bryan Nebraska State Historical Society

Користена литература[уреди | уреди извор]