Линколн (Небраска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линколн
Lincoln
Линколн
Линколн
Линколн
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Линколн
  Lincoln
Основан 1856
Повикувачки број 402, 531
Официјална страница http://www.lincoln.ne.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Небраска
Округ Ланкастер
Градоначалник Крис Беутлер
Географија
Површина
- копно
- вода
75.4 sq mi (195.2 km2) км²
193.3 km
1.9 km
Надморска височина 358 м
Население
Население 258,379 (2000)
Густина 1,166.9 ж/км²

Линколн (англиски: Lincoln) е главен град на американската сојузна држава Небраска. Според пописот извршен во 2000 година, во градот живееле 258,379 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјален портал на градот