Ку-клукс-клан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кју Клукс Клан)
Знамето на Ку-клукс-клан

Ку-клукс-клан, може и како Кју-клукс-клан (англиски: Ku Klux Klan), позната и по акронимот ККК или само Клан — тајна организација основана по завршетокот на Граѓанската војна во САД, која има за цел предизвикување расна и верска нетрпеливост. Членовите се облекуваат во карактеристична бела облека, мантии со конусовидна качулка што во целост го прикрива лицето, на која има само отвор за очите. Организацијата премолчано е штитена од државните органи[се бара извор], и е толерирана[се бара извор] и покрај големиот број уништени лични имоти и убиства. Нејзини жртви се американските Африканци, Евреите, но и белите христијани, кои биле сметани за помагачи или заштитници на црнците и Евреите. Организацијата постои до ден-денес, се занимава со ширење параноја и омраза и сѐ уште има моќ што не е за потценување[се бара извор].

Ку-клукс-кланот како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]