Ramones

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ramones
Рамонс во живо во 1980
Животописни податоци
ПотеклоФорест Хилс, Квинс,
Њујорк, САД
ЖанровиПанк рок
Период на активност1974–1996
ИздавачиSire Records
(САД & Велика Британија, 1976–1992)
Radioactive Records
(САД, 1992–1996)
Chrysalis Records
(Велика Британија, 1992–1996)
Мреж. местоwww.ramones.com
Поранешни членови
Ди Ди Рамоун
Џони Рамоун
Џо Рамоун
Томи Рамоун
Марки Рамоун
Ричи Рамоун
Елвис Рамоун
С.Ј. Рамоун

Ramones (се чита: Рамоунс) — американска панк-рок група. Многумина ja посочуваат како првиот панк-рок состав.[1] Групата е основана во Њујорк во 1974 г. по што сите членови за презиме си го присвоиле уметничкото име Ramone (Рамоун). Тие одржале точно 2 263 концерти на бројните турнеи што траеле 22 години.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Ramones“. MTV. Посетено на 2009-11-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Ramones на Curlie (англиски)