Британски музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Британски музеј
British Museum
British Museum from NE 2.JPG
Британски музеј се наоѓа во Централен Лондон<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: 152.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Location within Централен Лондон
Основан 1753
Место Вестминстер, Англија
Координати 51°31′09.99″ СГШ 0°07′36.99″ ЗГД / 51.519444, -0.126944
Фонд 7 милиони предмети
Посетеност

6.049.000 (2007–2008)[1]
5.569.981 (2009)[2]

  • I место во Британија
  • II место во светот
Директор Нил Мекгрегор
Јавен превоз Холборн Central roundel1.PNG Piccadilly roundel1.PNG
Тотнам Корт Роуд Central roundel1.PNG Northern roundel1.PNG
Расел Сквер Piccadilly roundel1.PNG
Мреж. место www.britishmuseum.org

Британскиот музеј (англиски: British Museum) е еден од најстарите и најголемите музеи во светот. Музејот бил основан во 1753 година и се наоѓа во Лондон, Англија.

Во библиотеката на музејот се наоѓаат повеќе од 7 милиони книги напишани на околу 105 јазици и повеќа од 3.000 папируси. Во музејот се наоѓаат голем број на уметнички слики, монети и медали од различни ери. Овде се наоѓа и познатиот Камен од Розета.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Извештаи и состојби за пресметковна година на 31 март 2008“ (PDF). Британски музеј. http://www.britishmuseum.org/pdf/TAR07-08.pdf. посет. 15 октомври 2008 г.  (англиски)
  2. „Посетеност за 2009 г. на туристичките атракции членки на ALVA“. Здружение на водечки туристички атракции. http://www.alva.org.uk/visitor_statistics/. посет. 21 мај 2010 г.  (англиски)
  3. „сабота, 29 јануари 2000“. Uwosh.edu. 29 јануари 2000. http://www.uwosh.edu/cambridge/journals/morgan1.htm. посет. 4 јули 2010 г.  (англиски)