Марио Капеки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марио Капеки
Капеки на конференција во 2013
Роден(а)Марио Рамберг Капеки
6 октомври 1937(1937-10-06)(86 г.)
Верона, Италија
Националноститалијанско, американско
ПолињаГенетика
УстановиМедицинскиот факултет Харвард
Универзитет во Јута
ОбразованиеАнтиохиски колеџ
Универзитет Харвард
Теза„За механизмот на супресија и иницијација на полипептидниот синџир“ (1967)
Докторски менторЏејмс Д. Вотсон
Познат поХокс гени кај глувци со нокаут
Поважни наградиНаграда во Кјото (1996)
Френклин медал (1997)
Награда Алберт Ласкер за основни медицински истражувања (2001)
Награда Масри (2002)
Волф награда за медицина (2002)
Нобелова награда за физиологија или медицина (2007)
Страница
capecchi.genetics.utah.edu

Марио Рамберг Капеки (роден на 6 октомври 1937 година) е молекуларен генетичар роден во Италија и добитник на Нобеловата награда за физиологија и медицина во 2007 година за откривање метод за создавање глувци во кои е исклучен специфичен ген, познат како нокаут глувци . .[1] [2] [3] [4] [5] [6] Тој ја поделил наградата со Мартин Еванс и Оливер Смитис.[7] Во моментов е истакнат професор по човечка генетика и биологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Јута. [8] [9] [10] [11]

Живот[уреди | уреди извор]

Марио Капеки е роден во Верона, Италија, како единствено дете на Лучијано Капеки и Луси Рамберг, ќерка родена во Италија[12] на импресионистичката сликарка Луси Дод Рамберг од американско потекло и германскиот археолог Валтер Рамберг. Неговите родители не биле во брак, а поради хаосот во Европа предизвикан од Втората светска војна, приказната за неговиот ран живот е извонредна, но деталите се нејасни. Во 1941 година тој и неговата мајка живееле во близина на Болцано, околу 160 милји северно од неговиот татко во Реџо Емилија, кога неговата мајка била уапсена и депортирана поради пишување памфлети и припадност на антифашистичка група.[13] Пред нејзиното апсење [14] таа направила планови за вонредни ситуации со продажба на нејзините работи и давајќи ги приходите на блиското селско семејство за да се грижи за нејзиното дете. Сепак, не поминало долго пред Марио да заврши на улиците на Болцано.[15] [16] Во јули 1942 година, неколку месеци пред неговиот петти роденден, италијанските записи сугерираат дека тој бил повторно обединет со својот татко во Реџо Емилија, што Марио навистина го потврдил, но изјавил дека останал со својот татко само неколку кратки периоди[17] и дека тој главно живеел на улица додека не бил сместен во сиропиталиште кон крајот на војната.

Марио за малку ќе умрел од неухранетост. Неговата мајка ја преживеала војната во Германија (дел од причината зошто деталите од неговиот ран живот се нејасни е тоа што таа никогаш не би зборувала за своите искуства), а кога тоа завршило таа започнала едногодишна потрага по него. Конечно го пронашла на неговиот деветти роденден во болнички кревет во Реџо Емилија болен од треска и хранет со дневна чинија кафе од цикорија и кора од леб. Таа го однела во Рим, каде го имал првото капење откако бил под нејзина грижа и каде, со пари испратени од неговиот вујко, Едвард Рамберг, американски физичар во RCA, се договориле да заминат во САД. Тој и неговата мајка се преселиле во Пенсилванија за да живеат во „намерно кооперативна заедница“ наречена Bryn Gweled,[18] која била кооснована од неговиот вујко. (Другиот вујко на Капеки по мајка, Волтер Рамберг, исто така бил истакнат американски физичар.[19] ). Дипломирал на училиштето Џорџ, квакерски интернат во округот Бакс, Пенсилванија, во 1956 година.[14]

Капеки ја добил својата диплома по хемија и физика во 1961 година на колеџот Антиохија во Охајо. Капеки дошол во MIT како дипломиран студент со намера да студира физика и математика,[20] но во текот на неговите студии, тој се заинтересирал за молекуларна биологија. Неговата промена на интересот била поттикната од претпочитањето да работи со малку научници и да спроведе експерименти за кои не била потребна употреба на големи машини. Тој потоа се префрлил на Харвард за да се приклучи на лабораторијата на Џејмс Д. Вотсон, ко-откривач на структурата на ДНК.[21] Капеки го добил својот докторат по биофизика во 1967 година на Универзитетот Харвард, со неговата докторска теза завршена под менторство на Вотсон.

Капеки бил помлад соработник на Друштвото на соработници на Универзитетот Харвард од 1967 до 1969 година. Во 1969 година станал доцент на Катедрата за биохемија на Медицинскиот факултет Харвард. Во 1971 година е унапреден во вонреден професор. Во 1973 година се приклучил на факултетот на Универзитетот во Јута. Од 1988 година Капеки е и истражувач на Медицинскиот институт Хауард Хјуз. Тој е член на Националната академија на науките. Тој одржал говор за Програмата на Универзитетот Дјук за генетика и геномика како дел од нивната серија на истакнати предавачи.[22] Тој бил говорник на Предавањата на Ракер во 2010 година по биологија и медицина и за истакнатото предавање на Корнел по клеточна и молекуларна биологија на Универзитетот Корнел. [23] Тој е член на Фондацијата Италија-САД.

Откако Нобеловиот комитет јавно објавил дека на Капеки му е доделена Нобеловата награда, Австријката Марлен Бонели тврдела дека Капеки е нејзиниот одамна изгубен полубрат.[24] Во мај 2008 година, Капеки се сретнал со Бонели, тогаш 69, во северна Италија и потврдил дека таа е негова сестра.[25]

Глувци со нокаут[уреди | уреди извор]

Капеки ја добил Нобеловата награда за создавање на нокаут глушец. Ова е глушец, создаден со генетски инженеринг и ин витро оплодување, во кој одреден ген е исклучен.[26] За оваа работа, Капеки ја добил Нобеловата награда за медицина или физиологија во 2007 година, заедно со Мартин Еванс и Оливер Смитис, кои исто така придонеле.

Капеки, исто така, спровел систематска анализа на семејството на гени на глувчето Хокс. Ова семејство на гени игра клучна улога во контролата на ембрионалниот развој кај сите повеќеклеточни животни. Тие ја одредуваат поставеноста на клеточниот развој во правилен редослед по оската на телото од глава до пети.

Почести[уреди | уреди извор]

 • 1969 – Награда Ели Лили за биолошка хемија
 • 1992 година - Награда Бристол-Мајерс Сквиб за истакнати достигнувања во истражувањето на невронауката
 • 1993 – Меѓународна награда на фондацијата Гарднер за достигнувања во медицинските науки
 • 1993 – Меѓународна награда на фондацијата Гарднер
 • 1994 – Награда на Фондацијата за истражување на ракот на Џенерал Моторс Алфред П. Слоан Џуниор
 • 1996 – Награда во Кјото за основни науки
 • 1996 – Германска награда за молекуларна биоаналитика
 • 1997 – Френклин медал за унапредување на нашето знаење за физичките науки
 • 1998 – Лекторија на Феодор Линен
 • 1998 година – Розенблат награда за извонредност
 • 1998 – Бакстер награда за истакнати истражувања во биомедицинските науки
 • 1999 година - Хелен Лоу Бамбергер Колби и Џон Е.
 • 2000 – Предавања по животни науки за Колеџ де Франс
 • 2000 – Награда за истакнати алумни Хорас Ман, колеџ Антиохија
 • 2000 – Италијанска награда за истражување на генетиката Premio Phoenix-Anni Verdi
 • 2001 – Награда Алберт Ласкер за основни медицински истражувања, ко-победник со Мартин Еванс и Оливер Смитис[27]
 • 2001 – Шпанска награда Хименез-Дијаз
 • 2001 – Награда за пионери на напредокот
 • 2001 – Национален медал на науката[28]
 • 2002 – Награда за медал Џон Скот
 • 2002 – Награда Масри од Медицинскиот факултет Кек, Универзитетот во Јужна Калифорнија
 • 2003 – Меѓународна награда на Фондацијата Пезколер-AACR за истражување на ракот
 • 2002–2003 – Волф награда за медицина
 • 2005 – Награда за развојна биологија Марш на Димес
 • 2007 – Награда за биотехнологија и медицина Јакоб Хескел Габај[29]
 • 2007 – Нобеловата награда за физиологија или медицина, ко-добитник со Мартин Еванс и Оливер Смитис[7]
 • 2008 – Награда за истакнат научник на Американското здружение за срце
 • 2011 – Награда Катедра Сантијаго Грисолија, Валенсија Шпанија
 • 2011 – Награда Мајк Хог, Центар за рак на Универзитетот во Тексас, Андерсон
 • 2012 – УЦСФ медал[30]
 • 2012 – Почесен докторат на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Болоња, Италија
 • 2013 година – Почесен докторат на Универзитетот Кардиф, Обединетото Кралство
 • 2013 – Почесен докторат на Универзитетот Бен-Гурион, Израел
 • 2013 година - Златен медал на историското друштво на колеџот Тринити за исклучителен придонес во јавниот дискурс, Даблин, Ирска
 • 2014 – Главен говорник на Конгресот на идни медицински лидери
 • 2015 – Награда за животно дело на Американската асоцијација за истражување на ракот
 • 2017 – Награда ISTT од Меѓународното друштво за трансгенски технологии [31]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Skipper, Magda (2005). „An Interview With Mario Capecchi“. Nature Reviews Genetics. 6 (6): 434. doi:10.1038/nrg1647. ISSN 1471-0056. PMID 15934189.
 2. Thomas, K. R.; Capecchi, M. R. (1987). „Site-directed mutagenesis by gene targeting in mouse embryo-derived stem cells“. Cell. 51 (3): 503–512. doi:10.1016/0092-8674(87)90646-5. PMID 2822260.
 3. Mansour, S. L.; Thomas, K. R.; Capecchi, M. R. (1988). „Disruption of the proto-oncogene int-2 in mouse embryo-derived stem cells: A general strategy for targeting mutations to non-selectable genes“. Nature. 336 (6197): 348–352. Bibcode:1988Natur.336..348M. doi:10.1038/336348a0. PMID 3194019.
 4. Capecchi, M. R. (1980). „High efficiency transformation by direct microinjection of DNA into cultured mammalian cells“. Cell. 22 (2 Pt 2): 479–488. doi:10.1016/0092-8674(80)90358-x. PMID 6256082.
 5. Chisaka, O.; Capecchi, M. R. (1991). „Regionally restricted developmental defects resulting from targeted disruption of the mouse homeobox gene hox-1.5“. Nature. 350 (6318): 473–479. Bibcode:1991Natur.350..473C. doi:10.1038/350473a0. PMID 1673020.
 6. Thomas, K. R.; Folger, K. R.; Capecchi, M. R. (1986). „High frequency targeting of genes to specific sites in the mammalian genome“. Cell. 44 (3): 419–428. doi:10.1016/0092-8674(86)90463-0. PMID 3002636.
 7. 7,0 7,1 „The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2007“. Nobelprize.org. Посетено на 2007-10-08.
 8. Kain, K. (2008). „The first transgenic mice: An interview with Mario Capecchi“. Disease Models and Mechanisms. 1 (4–5): 197–201. doi:10.1242/dmm.001966. PMC 2590805. PMID 19093023.
 9. Cohen-Tannoudji, M. (2007). „Prix Nobel de Médecine 2007“. Médecine/Sciences. 23 (12): 1159–1161. doi:10.1051/medsci/200723121159. PMID 18154719.
 10. Capecchi, M. (2005). „An Interview with“. Nature Reviews Genetics. 6 (6): 434. doi:10.1038/nrg1647. PMID 15934189.
 11. Dennis, C. (2004). „Mario Capecchi: From rags to research“. Nature. 430 (6995): 10–11. Bibcode:2004Natur.430...10D. doi:10.1038/430010a. PMID 15229575.
 12. Lois M. Collins (2007-10-08). „U. scientist Capecchi wins Nobel Prize“. Deseret Morning News.
 13. Troy Goodman (2001-09-16). „U. scientist Mario Cappechi scores a 'knockout'. Salt Lake Tribune. Посетено на 2007-10-08.
 14. 14,0 14,1 Susan Sample (2007). „Scientist Profile: Mario Capecchi“. University of Utah. Архивирано од изворникот на 2007-10-11.
 15. „The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2007“. NobelPrize.org. Посетено на 20 February 2022.
 16. „Från gatubarn till Nobelpristagare. Mario Capecchis liv--en askungesaga“ [From street child to Nobel Prize winner. Mario Capecchi's life--a Cinderella story]. Läkartidningen (Swedish). 104 (51–52): 3905–3907. December 2007. PMID 18232538.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 17. „Nobelist's tales of wartime have inconsistencies“. Deseret News. Associated Press. 6 November 2007. Посетено на 20 February 2022.
 18. American Philosophical Society. „Edward G. Ramberg Papers“. American Philosophical Society.
 19. „Obituaries“. The Washington Post. Посетено на 2022-06-11.
 20. Andrew Gumbel (2007-10-09). „Mario Capecchi: The man who changed our world“. Belfast Telegraph.
 21. Arkajit Dey (2007-10-16). „Two Nobel Prize Winners MIT-Affiliated“. The Tech. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2024-02-21.
 22. „Distinguished Lecture Series“. Duke University. Архивирано од изворникот на 2007-09-08.
 23. „MBG Annual Racker Lecture“. Cornell University.
 24. Peter Popham (2007-10-18). „Reunion beckons for Nobel winner and his long lost step-sister“. Belfast Telegraph.
 25. "'Looking at the pictures, it was obviously my sister,' Capecchi said, noting her resemblance to their mother."„Nobel Winner Reunited With Sister Lost in WWII“. ABC News. Associated Press. 2008-06-06.
 26. University of Utah, Transgenic Mice
 27. „2001 Albert Lasker Award for Basic Medical Research“. Lasker Foundation. Архивирано од изворникот на 2007-09-30. Посетено на 2007-10-01.
 28. „The President's National Medal of Science: Recipient Details | NSF - National Science Foundation“. www.nsf.gov.
 29. „Past Winners“. www.brandeis.edu.
 30. „UCSF Medal“. Office of the Chancellor (англиски). Посетено на 1 July 2020.
 31. „Program and Abstracts of the 14th Transgenic Technology Meeting (TT2017): Snowbird Resort, Salt Lake City, Utah, USA, 1–4 October 2017“. Transgenic Research (англиски). 26 (S1): 1–45. 2017-09-01. doi:10.1007/s11248-017-0033-2. ISSN 0962-8819. PMID 28864935.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]