Прејди на содржината

Џенерал моторс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џенерал моторс
ISINUS37045V1008 Уреди на Википодатоците
Дејноставтомобилство
Основано1908
ОсновачCharles Stewart Mott
William Crapo Durant Уреди на Википодатоците
СедиштеДетроит, Мичиген, САД
Опслужувани подрачја
Цел свет
Клучни личности
Вилијам К. Дјурант
Едвард Витакре
Производиавтомобили
Доход156.735.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Оперативен доход
10.315.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Нето-доход
9.934.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Вкупно актива208.300.000.000 aмерикански долар (2017) Уреди на Википодатоците
Вработени
204.000 (2009)[1]
ОдделенијаШевролет
Бјуик
Кадилак
ГМЦ
Мреж. местоGM.com

Џенерал моторс (англиски: General Motors) — американско повеќеделно претпријатие, најголеми производител на автомобили во светот во поголемиот дел од XX и XXI век.

Историја[уреди | уреди извор]

Компнијата била основана во 1908 г. од Вилијам К. Дјурант со цел да се здружат неколку компании за автомобили, и набрзо ги опфатила производителите на автомобилите „бјуик“, „олдсмобил“ (прекинат во 2004 година), „кадилак“ и „оукленд“ (подоцна „понтијак“). ГМ ја презел компанијата Шевролет во 1918 г. и ја создал Џенерал мотор аксептанс корпорација (ГМАК) во 1919 г. До 1929 год ГМ ја преминала Форд моторс, за да стане водечки американски производител на автомобили и додала некои прекуокеански фирми, како Воксал во Англија. ГМ ја купила корпорацијата Електронски системи за податоци (ЕДС) во 1984 г., и во 1986 г. ја купила вионакста компанија Хјуз (преименувана во Хјуз елетроник корп). ГМ основал нова автомобилска дивизија, Сатурн, во 1984 г. за да се натпреварува со јапонските автомобили. Во своето фокусирање на автомобилската индустрија. ГМ го продала ЕДС во 1996 г., продала дел од Хјуз во 1997 г., и станала единствен сопственик на автомобилите „сааб“ во 2000 г.[2]

ГМ продажба на возила по држава на светско ниво 2008[3]
(илјадници)
Ранг
во ГМ
Држава Продадени
возила
Удел
во пазарот (%)
1  САД 2,981 22.1%
2 Народна Република Кина НР Кина 1,095 12.0%
3  Бразил 549 19.5%
4  Обединето Кралство 384 15.4%
5  Канада 359 21.4%
6  Русија 338 11.1%
7  Германија 300 8.8%
8  Мексико 212 19.8%
9 Австралија Австралија 133 13.1%
10  Јужна Кореја 117 9.7%
11  Франција 114 4.4%
12  Шпанија 107 7.8%
13  Аргентина 95 15.5%
14  Венецуела 91 33.3%
15  Колумбија 80 36.3%
16 Индија Индија 66 3.3%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Company Profile“. General Motors. 2010. Архивирано од изворникот на 2007-09-25. Посетено на May 7, 2010.
  2. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, Скопје, 2005, книга 10, стр. 210
  3. „Going Global“. The New York Times. June 4, 2009. Посетено на June 6, 2009.