Актива (претпријатие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Актива)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
АКТИВА ИНЖЕНЕРИНГ
Oснована1999
СедиштеШтип
Дејностградежништво, челични конструкции
Портал[1] Aktiva engineering

АКТИВА ИНЖЕНЕРИНГ е водечка македонска градежна компанија која остварува силен подем во металската индустрија, опфаќајки ги услугите за проектирање, надзор и изведба на секаков тип на градби.[1][2]. АКТИВА ги постави првите фотонапонски колектори за производство на струја од енергијата на сонцето.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

AKТИВA Инженеринг е основана во 1999 година. Започнувајќи со мини технологија и неколку вработени, во текот на своето работење прилагодувајќи се на современите динамични текови за постигнување на понатамошен развој и потребите на пазарот, остварува силен подем и прераснува во врвен производствен капацитет во металската индустрија, вклучувајќи ги сите елементи на занаетско-завршни работи, како и производство на дел од потребната процесна технолошка опрема. [4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „„Актива“ ја менува трудоинтензивноста на штипското стопанство“ (македонски). Утрински весник. конс. 2008-01-02. 
  2. „Construction and Engineering Aktiva Engineering“ (англиски). businessweek.com. 
  3. „Штипска „Актива“ ќе инсталира [[соларна ќелија|фотонапонски колектори]] за производство на струја“ (македонски). Daily Macedonia. конс. 2010-04-27.  Wikilink embedded in URL title (помош)
  4. „„Актива“ - историја“ (македонски). Daily Macedonia. конс. 2010-05-19.