Актива (претпријатие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
АКТИВА
Тип ДОО
Oснована 1999
Седиште Штип
Дејност градежништво, челични конструкции
Гесло „Задоволството на нашите клиенти е клучен приоритет и претставува девиза која не предводи на вистинскиот пат!“
Портал

www.aktiva.com.mk Aktiva engineering

Aktiva engineering

Aktiva engineering

АКТИВА („Актива Инженеринг“) е водечка македонска градежна компанија која остварува силен подем во металската индустрија,опфаќајки ги услугите за проектирање, надзор и изведба на секаков тип на градби.[1][2]. АКТИВА ги постави првите фотонапонски колектори за производство на струја од енергијата на сонцето.[3]Во делот на автомобилската индустрија, АКТИВА во својата фабрика AKTIVA AUTOMOTIVE произведува заварени склопени елементи за шасии за автобуси за белгиската компанија ВАН ХОЛ.

Историја[уреди | уреди извор]

AKТИВA е основана во 1999 година. Започнувајќи со мини технологија и неколку вработени, во текот на своето работење прилагодувајќи се на современите динамични текови за постигнување на понатамошен развој и потребите на пазарот, остварува силен подем и прераснува во врвен производствен капацитет во металската индустрија, вклучувајќи ги сите елементи на занаетско-завршни работи, како и производство на дел од потребната процесна технолошка опрема. [4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]