Барбара Маклинток

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барбара Маклинток
Barbara McClintock (1902-1992) shown in her laboratory in 1947.jpg
Барбара Маклинток во нејзината лабораторија.
РоденEleanor McClintock
16 јуни 1902(1902-06-16)
Хартфорд, Конектикат, САД
Починал2 септември 1992(1992-09-02) (воз. 90 г.)
Хантингтон, Њујорк, САД
ПолињаЦитогенетика
Теза„A Cytological and Genetical Study of Triploid Maize“ (1927)
Поважни наградиНобелова награда за физиологија или медицина (1983)
Потпис

Барбара Маклинток (16 јуни 1902 – 2 септември 1992) била американски научник и цитогенетичар која ја добила Нобеловата награда за физиологија или медицина во 1983 година. Станала доктор на науки од областа на ботаниката на Универзитетот Корнел во 1927. Таму ја започнала кариерата како лидер во развојот на цитогенетиката на пченката, што останало во фокусот на нејзините истражувања во текот на целиот нејзин живот. Од крајот на 1920тите, Маклинток ги проучувала хромозомите и како тие се менуваат за време на репродукцијата кај пченката.