Артемизинин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Артемизинин
Artemisinin.svg
Систематско (IUPAC)
(3R,5aS,6R,8aS,9R,12S,12aR)-Octahydro-3,6,9-trimethyl-3,12-epoxy-12H-pyrano[4,3-j]-1,2-benzodioxepin-10(3H)-one
Клинички податоци
Начин на
примена
Oral
Назнака
CAS-број63968-64-9 X mark.svgН
ATC кодP01BE01
ChemSpider62060 Yes check.svgОк
UNII9RMU91N5K2 Yes check.svgОк
KEGGD02481 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:223316 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL77 X mark.svgН
СинонимиArtemisinine, qinghaosu
Хемиски податоци
ФормулаC15H22O5
Моларна маса282.332 g/mol
Физички податоци
Густина1.24 ± 0.1 g/cm3
Точка на топење152 to 157 °C (306 to 315 °F)
Точка на вриењеdecomposes
 X mark.svgНYes check.svgОк (што е ова?)  (провери)

Артемизинин и неговите полусинтетски деривати — група на лекови кои покажуваат најбрзо дејство против предизвикувачот на маларија српен плазмодиум (Plasmodium falciparum). Бил откриен од страна на Ту Јоујоу, која за своето откритие ја добила Нобеловата награда за медицина во 2015 година. Артемизининот е одвоен од едногодишниот пелин (Artemisia annua), кое се користи во кинеската традиционална медицина.