Прејди на содржината

Лоњско Поле

Координати: 45°25′N 16°38′E / 45.42° СГШ; 16.64° ИГД / 45.42; 16.64
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоњско Поле
Lonjsko Polje
Коњи во Лоњско Поље
Карта
ВидЈавен
Координати45°25′N 16°38′E / 45.42° СГШ; 16.64° ИГД / 45.42; 16.64
Површина505.6 square kilometres (195.2 ми)
СтатусОтворен цела година
Службен назив: Природен парк Лоњско Поље
Прогласено:18 јануари 1993
Број584[1]

Лоњско Поље (македонски: Лоњско Поле) ― најголемото заштитено мочуриште и во Хрватска и во целиот дунавски слив. Зафаќа површина од 505.6 км квадратни, се протега по течението на реката Сава од областите источно од Сисак, долниот тек на реката Лоња поради која е именувана, до областите западно од Нова Градишка, по течението на реката Велики Струг.

Областа на Лоњско Поље е означена како природен парк (park prirode), еден вид заштитено подрачје во Хрватска. Установата е основана во 1998 година, а седиштето е во село Јасеновац.

Според критериумите на Директивата за птици на Европската Унија, паркот е важно живеалиште за птиците (Важна област за птици - IBA).

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Lonjsko Polje Nature Park“. Информации за рамсарски места Service. Посетено на 25 April 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]