Прејди на содржината

Суња (река)

Координати: 45°18′50″N 16°46′49″E / 45.31389° СГШ; 16.78028° ИГД / 45.31389; 16.78028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Суња
Местоположба
Физички особености
УстиеСава
45°18′50″N 16°46′49″E / 45.31389° СГШ; 16.78028° ИГД / 45.31389; 16.78028
91 m н. в.
Должина69 км
Особености на сливот

Суња е десна притока на реката Сава, долга 69 км.[1]

Извира во Зринска Гора, на висина од 600 м. Порано се изливала во плитка депресија и на должина од околу 20 км, се движела споро и паралелно со Сава, а во поново време е канализирана.

Се влева во Сава, наспроти селото Пуска, 12 км северозападно од Јасеновац, на 91 м надморска височина. Површината на нејзиниот слив изнесува 462 км2.

  1. „Државни завод за статистику РХ“ (PDF). dzs.hr. Посетено на 20 мај 2016.