Глоговница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глоговница
Местоположба
ДржаваХрватска
Физички особености
Устие 
 • место
Чесма
 • координати
45°44′59″N 16°35′52″E / 45.74972° СГШ; 16.59778° ИГД / 45.74972; 16.59778Координати: 45°44′59″N 16°35′52″E / 45.74972° СГШ; 16.59778° ИГД / 45.74972; 16.59778
Должина64.5 kм (212,000 ст)[1]
Големина на сливот1,302 km2 (503 ми)[1]
Особености на сливот
ТечениеЧесма→ ЛоњаСаваДунавЦрно Море

Глоговницарека во средишна Хрватска, десна притока на Чесма. Тоа е 64,5 км долга.[1]

Глоговница се издига во југоисточниот дел на Калник кај селото Апатовац, и тече кон југ, поминувајќи источно од истоимените села Долна Глоговница и Горна Глоговница, како и гратчето Крижевци, свртувајќи се малку на југозапад. Поминува во близина на Градец, каде што станува низа на човечко направени дренажни канали и прима прилив од десната притока на Чрнец. Тогаш врти кон југоисток и се влева во Чесма западно од Чазма.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 "Sava River Basin Analysis Report" (PDF) (Report). International Sava River Basin Commission. септември 2009. стр. 13. Посетено на 21 август 2021.